17 Май 2024петък11:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Създадоха на 3D принтер помпа за човешко сърце

Миниатюрният орган е получен с помощта на стволови клетки

/ брой: 141

автор:Дума

visibility 608

Изследователи от Университета в Минесота отпечатаха на 3D принтер функционираща помпа за човешко сърце. Постижението може значително да допринесе в борбата със сърдечните заболявания, съобщи "Сайънс фокус". Миниатюрният орган е получен с помощта на стволови клетки.

В предишни проучвания експертите са се опитвали да отпечатват 3D клетки на сърдечния мускул, кардиомиоцити, използвайки плурипотентни човешки стволови клетки, които са с потенциал да се развият във всеки тип клетки в тялото. Те се опитваха да ги препрограмират, за да образуват клетки на сърдечния мускул и след това чрез използване на специализирани 3D принтери да ги отпечатват в триизмерна структура, наречена извънклетъчна матрица. Макар и обещаващ, този метод никога не е произвеждал клетки достатъчно плътни, за да може сърдечният мускул да функционира.

За да се справят с този проблем, изследователите от Университета в Минесота стартираха нов процес. "Първоначално беше разширена високата плътност в структурата на клетките, а след това ги диференцирахме към клетките на сърдечния мускул", уточни проф. Бренда Огъл, водещ изследовател и ръководител на катедрата по биоинженерство в Университета на Минесота. Използвайки този метод, специалистите открили, че могат да достигнат достатъчно висока клетъчна плътност в рамките на по-малко от месец, за да позволят на клетките да бият заедно, точно като човешко сърце.

Моделът на сърдечния мускул е дълъг около 1,5 сантиметра и е специално проектиран да се побере в коремната кухина на мишка за по-нататъшно изследване.

"Сега имаме модел за проследяване какво се случва на клетъчно и молекулярно ниво в структурата на помпата, доближаваща се до тази на човешкото сърце. Можем да въведем болест и увреждане в модела и след това да изучим ефектите на лекарствата и други терапевтични средства", разкри проф. Огъл. И добави: "Всичко това изглежда като проста концепция, но постигането й е доста сложно. Виждаме потенциал и смятаме, че новото ни откритие може да има трансформативен ефект върху сърдечните изследвания."

По-високи пенсии и вдовишки надбавки

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Кой плаща билбордовете на Григорова и Манолова?

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Държава се управлява с мисъл за хората

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 2

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ