13 Юли 2025неделя00:29 ч.

Медии

СБЖ подготвя празник на журналистиката у нас

/ брой: 89

автор:Павлета Давидова

visibility 3139

На 22 май СБЖ подготвя редица тържествени мероприятия, с които да отбележи годишнини, свързани с развитието на българската журналистика. В 10 часа от централата на съюза ще тръгне шествие, което ще положи цветя и венци пред паметници на знакови имена от света на медиите у нас. Честванията са посветени на 175-годишнината от началото на българската журналистика, което е поставено с първото издание на списание "Любословие" на Константин Фотинов, както и на 125 г. от организираното журналистическо движение у нас. Празничната церемония ще е от 11 часа в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски", а за 18 часа в Първо студио на БНР е насрочен тържествен концерт, обяви в събота председателят на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова.

151 са дружествата на СБЖ, като 107 от тях са в София, отчете пред делегатите на последното общо събрание Тодорова. За последните няколко месеца новоприетите членове на организацията са 60, от тях близо 36% са под 35 години. Над 3400 синдикалисти са платили годишния си членски внос, а разпределението жени:мъже е 60 на 40 в полза на дамите.

 Тодорова се възмути, че вече 3 години парламентът не се произнася по внесените от СБЖ промени в редица закони, свързани с медиите. Всички те са свързани със защитата на журналистите и с условията на труд. "Нашето разбиране е, че българската журналистическа колегия се нуждае от цялостен Закон за защита на журналистите и професията, не Закон за журналистиката по принцип. Ние не искаме да въвеждаме цензура, а точно обратното", припомни председателят на СБЖ. Въпреки това съюзът смята, че към момента по-успешна ще е частичната намеса в сега съществуващите актове. Народните представители обаче така и не са задвижили разглеждането и приемането на текстовете. Тодорова посочи, че проблемите в гилдията не са свързани само с юридическата и физическата защита на журналистите. Мизерни заплати, липсващи хонорари и неизяснени авторски права са част от трудностите, с които се сблъскват журналистите у нас.

"Влиза в удобна употреба и поводът за борба с т.нар. фалшиви новини. Понятието все още не е ясно и точно дефинирано, но вече активно се използва като бухалка на властта в много страни срещу неудобните медии, които разпространяват информация, която не се харесва на елитите. Явно и нашите управляващи се изкушават да прибягнат към същия опит. За тяхно оръдие служи и СЕМ, чиято същност, структура и функции в годините бяха коренно изопачени. Не е случайно, че именно СЕМ сега най-активно размахва плашилото на фалшивите новини и е пръв радетел за такива законови промени, които да са угодни на властта", цитира тя скорошна позиция на СЕМ.

Делегатите на събранието приеха отчета на управителния съвет на СБЖ за 2018 г. и одобриха финансовата рамка за настоящата година.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ