01 Юни 2024събота14:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Science и Nature станаха по-близки

Русия придоби научните архиви на водещи световни издателства

/ брой: 250

visibility 45

Александър Смоленцев

Пълните архиви на най-популярните в света научни списания Science и Nature, а също така списанията на издателствата Taylor&Francis Group, Cambridge University Press, Institute of Physics, Annual Reviews, Sage Publications, Oxford University Press бяха придобити от Министерството на образованието и науката на Русия за научно-образователното общество на страната ни. Архивът на всяко от издателствата съдържа всичките пълни текстове на съдържанието още от първия брой на първото списание.
Тази новина, иска ни се да вярваме, ще зарадва всички, които са били свързани или са свързани с науката и научните изследвания в Русия. Според статистиката всяко трето-четвърто обръщение на учените е адресирано към статии от научните архиви. А в сферата на социално-хуманитарните науки честотата на такива търсения достига 50 процента. Както отбеляза на примера на близката за него сфера директорът на Центъра по фотохимия към Руската академия на науките Михаил Алфимов, цялата информация, необходима за производството на продукти на базата на въглеродни нанотръби през следващите 5-10 години вече я има в базата данни.
С други думи, архивите на водещите чуждестранни научни издания не просто се търсят, а са основа и задължителен набор от знания за съвременния учен. Освен всичко друго събраните заедно научни архиви на водещи световни издателства по най-пълен и адекватен начин демонстрират развитието на науката през последните 200 години. И не случайно тези дигитални архиви вече са закупени от много западноевропейски страни и от държавите от БРИК.
Както обясни пред "Российская газета" ръководителят на Дирекцията за научнотехнически програми на Министерството на образованието и науката Андрей Петров, самата листа е била съставена от експерти на Общоруския институт за научна и техническа информация (ИНИТИ РАН), на изследователски институти, вузове и водещи библиотеки. Трябвало е да бъдат избрани издателства, които са най-значими от гледна точка на световната научна общност. И онези, които са били съгласни да предоставят архивите си при условие, че те ще бъдат достъпни на практика на цялата страна.
Проектът е замислен и се осъществява от Министерството на образованието и науката в рамките на федералната целева програма "Изследвания и разработки по приоритетни направления за развитието на научнотехнологичния комплекс на Русия за 2007-2013 г.".
- Общата стойност на държавната поръчка, която е подписана за три години (2011-2013 г.), е за 990 милиона рубли - съобщи на "Российская газета" изпълнителният директор на НЕИКОН Александър Кузнецов. - Стойността на покупката на архивните ресурси е близо 70 процента от тази сума. Финансирането се осъществява с определена периодичност, като шест транша.
В резултат на територията на Русия трябва да бъдат създадени две технологични площадки, на които ще бъде разположен самият архив и ще бъде осигурен достъп на изследователите до информацията от всяко място в страната.


Националният електронно-информационен консорциум (www.neicon.ru) е създаден през 2002 година като нетърговско партньорство. Основната му цел е съдействие за развитието и повишаването на международния статус на руската наука, образование и култура за сметка на предоставянето на качествена и авторитетна научна информация в електронен вид. До днес броят на участниците в партньорство е над 780 организации от 120 града на цялата територия на Русия.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 649

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 671

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 638

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ