26 Април 2024петък18:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Седнало на царски трон, Слънцето управлява планетите

Бащата на небесната физика Йоханес Кеплер не се възгордява с откритите от него основни закони, а работи скромно и всеотдайно до края на живота си

/ брой: 178

автор:Иван Беловски

visibility 8828

В края на ХVI и началото на ХVII век град Прага е истинска Мека на астрономията. Силно увлечен по тази наука е чешкият крал Рудолф Втори. Той е меценат и събира в кралския си двор цял екип от астрономи, на които създава добри условия за работа.
Когато в Прага пристига младият немски астроном Йоханес Кеплер (поканен от своя уважаван и доста известен колега Тихо де Брахе), геоцентричната система в астрономията е вече окончателно погребана от Николай Коперник и Джордано Бруно.
За двамата учени Тихо де Брахе и Йоханес Кеплер, желаещи да се занимават сериозно със своята наука, показният шум на пражкия дворец на крал Рудолф Втори не им е по вкуса и те решават да се оттеглят в един малък замък край река Изер, където започва истинската им плодотворна научна дейност.
В своето произведение "Тайните на Вселената" тогава 24-годишният Кеплер (1571-1630) стига до заключението, че цялата Вселена е построена върху една всеобща хармония, върху един тайнствен ред.

Градът на Кеплер


Йоханес Кеплер потвърждава правилността на учението на Коперник за кръговите орбити на планетите в цялата Слънчева система. Като източник на движението на планетите "в сърцето на света" той сочи Слънцето.
Своите закони немският учен формулира в книгата си "Астрономия нова", която става най-четеното и най-разпространяваното произведение на своето време след Библията. От изключителните усилия и отлични резултати със световно значение на Йоханес Кеплер се ражда ново научно понятие - Небесна физика.
Скромният немски учен-астроном обаче не се оставя славата да го заслепи и продължава своята системна работа и небесни наблюдения. Трябва да бъде споменато, че Кеплер се отнася доста критично към тогавашната "епидемия на времето", както са наричали в онези години астрологията.

Космонавтиката днес се основава на законите, открити от Кеплер


В произведението си "Диоптрика" ученият разглежда проблемите на оптиката. Кеплер е първият, който установява функцията на кристалните лещи и тяхното влияние върху формите на късогледството и далекогледството, без да познава Закона за пречупване на светлината.
Изчисленията и дефинициите обаче далеч не представляват действителна картина от дейността на Йоханес Кеплер. Те са само фасадата на истинската му научна работа. Резултатите от своите познания, от опита и астрономическите си наблюдения той използва за написването на практически учебник - "Съкращаване на Коперниковата астрономия".
Ватиканът забранява тази книга като еретическа.
"Земята се намира в центъра на небесата", твърдял гръцкият астроном Птоломей. Неговото схващане е сковавало човешките умове повече от хилядолетие. Тогава Николай Коперник поставя началото на революцията, която изтласква Земята и човека от центъра на Вселената. Роден през 1473 г. в Полша, Коперник получил образованието си на човек от Ренесанса, с познания по право, астрономия, икономика и математика. Докато служел като каноник в катедралата във Фромборк, той задълбочено изучавал движението на планетите и звездите, създал обемиста творба, която излагала радикалните му схващания.
Новината за тях постепенно се разпространила из цяла Европа, но поради религиозни и политически причини той отлагал публикуването й до 1543-та - годината на смъртта му. И тогава светът прочита думите, които коренно променят представата за Вселената: "Сякаш седнало на царски трон, Слънцето управлява семейството на планетите, които обикалят около него" - заявява Коперник. Същевременно астрономът обяснява смяната на деня и нощта с движението на Земята около оста й.
На протестанта Мартин Лутер се приписват думите, казани по адрес на Николай Коперник: "Този глупак иска да обърне астрономическата наука с главата надолу!"
Според учените от онова време полският астроном Коперник е направил точно това и по този начин е освободил астрономията като наука. Той пръв се осмелил да постави под съмнение одобрената от Църквата догма: "Земята се върти около Слънцето, а не обратното!", твърдял Коперник.
В днешно време, когато космическите кораби обикалят Земята, те следват орбитата, основаваща се на законите, открити от Кеплер. Този разностранно надарен теоретик работи съвместно с датчанина Тихо де Брахе, използвайки неговите наблюдения върху движението на звездите, и опровергава завинаги преобладаващото тогава схващане (поддържано и от Коперник), че планетите се движат по окръжност.

 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ