Медии
СЕМ и депутатите обсъждаха медийната среда
/ брой: 167
Предстоящата цифровизация на радиоефира през 2018 г., евентуални законови промени и бюджета на Съвета за електронни медии обсъдиха тази седмица членовете на СЕМ и депутатите от парламентарната комисия по културата и медии.
След срещата председателят на медийната комисия призна, че не се е стигнало до конкретни решения по обсъжданите теми. От СЕМ са се оплакали, че има няколко закона, които на практика им спъват работата. "Има сериозно неуточняване в законодателството за правомощията на СЕМ и Централната избирателна комисия по време на изборите. Там се получават сериозни разминавания. Спомняте си случая с Костинброд. Те в случая се явяват като един вид помощен орган за ЦИК по време на избори. Поставиха и въпроси, които касаят и други сфери. Те разполагат с 29 бройки личен състав, а контролират 245 канала. Тези бройки са крайно недостатъчни. Още повече, те имат 15 000 лв. само за капиталови разходи", обобщи Атанасов.
Председателят на СЕМ Мария Стоянова се оплака, че регулаторът играе ролята на буфер между медиите и държавата. Ние играем освен това ролята на стимул за по-голяма конкурентоспособност на този медиен пазар и тази роля ние приемаме насериозно, добави тя. Стоянова изрази задоволство, че народните представители виждат в СЕМ "действително компетентния, качествения орган, който може да свърши тази дейност". Разбира се, че е важна и материалната база, с която работим, но по-важното е разбирането за проблемите, които срещаме, така че медийният пазар в България действително да бъде толкова успешен и толкова конкурентоспособен, колкото е той в други държави, не толкова далеч от нас, каза тя.