От понеделник
Шахматно движение по "Тракия" и "Хемус" заради ремонти
Два виадукта няма да бъдат отворени на 1 юли, въпреки разпореждането на премиера Бойко Борисов
/ брой: 86
В понеделник започва ремонтът на моста при с. Елешница на магистрала "Хемус". Той е включен в първия етап от ремонтните работи по участъци от автомагистралите "Хемус" и "Тракия". Вторият етап започва на 27 април. Движението по магистралите ще бъде шахматно - с прехвърляне от едната в другата лента. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова вчера. Тя, заедно с председателя на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Лазар Лазаров, инспектираха критичните участъци на автомагистралите "Хемус" и "Тракия", съобщиха от МРРБ.
Още вчера е започнало съгласуването с КАТ за временната организация на движението.
Платното на моста при с. Елешница в посока София е в много лошо състояние. Съоръжението е построено през 1978 г., пуснато е в експлоатация през 1979 г. и оттогава не е ремонтирано, каза Лиляна Павлова. Състоянието му е не само аварийно, но е и опасно за движение. Това беше и причината мостът да бъде затворен още в края на януари, каза тя и обясни, че пътното платно трябва да бъде изгребано изцяло. В много лошо състояние е и колоната, която също ще бъде ремонтирана.
От началото на следващата седмица ще започнат и ремонтите на три участъка от магистрала "Тракия" с обща дължина 50 км. Те ще са в районите на София, Пазарджик и Пловдив - от 5 до 10 километър, от 60 до 90 километър и от 119 до 135 километър.
Ремонтите ще се извършат от държавното дружество "Автомагистрали".
Ще спазим ангажимента за изпълнение на работата до 1 юли, заяви министърът. Всички останали дейности, свързани с маркировка, отводнителни системи, сигнализация и др., ще бъдат изпълнени в последващ етап. Изключение правят двата големи виадукта на 61 км и на 67 км на АМ "Тракия" - ремонтът им няма да приключи преди активния летен сезон. Там бяха ремонтирани десните платна, но не бяха заплатени. Успяхме да ги разплатим и започваме с работата по другите платна, обясни Павлова. Срокът за тяхното изпълнение е по-дълъг, но най-вероятно до 1 август ще бъде отворен за движение виадуктът на 61 км, а този на 67 км ще бъде затворен до края на годината, обясни Павлова.
Припомняме, че след като бе решено, че кабинетатът ще отпусне 100 млн. лв. за основен ремонт на около 80 км от старите участъци на двете магистрали, Павлова обяви, че те ще продължат до ноември. В четвъртък обаче премиерът Бойко Борисов заяви, че, за да няма задръствания до морето, през юли и август няма да има ремонти по "Тракия" и "Хемус". Борисов поиска да се ускори ремонтът на пътищата и настоя Павлова да говори с фирмите изпълнители на ремонтите да започнат и свършат работата по-рано от обявения срок.