27 Април 2024събота21:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Шедьоври от пясък, или за ценността на краткотрайното изкуство

Всеки скулптор притежава собствени тайни за създаването на тези страхотни произведения

/ брой: 156

автор:Альона Нейкова

visibility 1930

Великият Микеланджело Буонароти, сътворил през XVI век статуята на Давид, превърнала се в образец на произведение от мрамор, по доста достъпен начин разкрил на широката общественост тайните на професионалното си майсторство. В отговор на въпроса: "Как създавате скулптурите си?" италианският гений казал: "Аз още нищо не умея, но мога да се уча. Вземам камък и отсичам всичко излишно."
Векове наред след него и по-малко известните скулптори продължават да следват същите заръки, премахвайки онова, което сметнат за ненужно. Докато не се стигне до произведения, при които излишното е... тяхното дълголетие. Такива например са скулптурите от лед и сняг, които запазват интереса и паметта на хората до първите по-топли дни. Трайността на композиции от цветя и топиари също зависят от редица природни фактори. Фигурите от пясък пък са "живи", докато не завали дъжд или не задуха по-силен вятър. Но всичко това не пречи, а напротив, по-скоро допринася за високата художествена ценност на подобни произведения на изкуството.



Създаването на скулптури от пясък се проявява най-ярко като вид изкуство през 80-те години на миналия век в САЩ. Което е напълно закономерно, имайки предвид, че става дума за държава, обиколена от 3 океана и притежаваща огромна територия, заета от плажове. Самородни таланти и творци, завършили школи по изкуства, виждайки това богатство, започват да създават произведения от пясък. И от малки скулптури се стига до грандиозни шедьоври...
Оттогава творби от пясък привличат като магнит и обикновени зяпачи, и истински художници. Така краткотрайното изкуство стремглаво започва своето развитие. Още от началото на 90-те в Харисън хот спрингс, Канада, всяка година организират Международен шампионат по създаване на пясъчни скулптури. Постепенно интересът към подобни произведения се разпространява в други страни и континенти и превзема по-голямата част от планетата ни.
На доста места по света се организират майсторски класове, където посветени споделят с аматьори знанията и уменията си в сътворяването на шедьоври от пясък и вода. Дори цели компании посвещават порфесионалната си дейност именно на това изкуство, което го превръща и в доста доходоносен бизнес. Пясъчни скулптури започват да се създават не само по повод международни фестивали и изложби. Такива произведения се издигат и по специални поводи - тържествени мероприятия, презентации, пиар акции... Освен че привличат вниманието на околните като оригинално изкуство, а и с мащабите си, творбите от пясък създават безброй положителни емоции. Освен това се превръщат и в прекрасна празнична украса на плажове, паркове и улици на градовете по света.


За създаването на различни скулптури се използва специален пясък, който съдържа глина и други съставки, допринасящи за доброто свързване на материала. Издигането на подобни фигури изобщо не е лесно. Това е доста дълъг и изискващ страхотно усърдие и търпение процес. Майсторът не само трябва да притежава определени знания, но и да натрупа достатъчно опит, за да заприлича произведението от пясък на първоначалната скица или снимка. Всеки скулптор притежава собствени тайни в създаването на, уви, краткотрайните творби. И ако видите дете, играещо на плажа с лопатка, кофичка и пясък, нищо чудно пред вас да стои бъдещият Микеланджело...


"Вълшебен свят" краси Бургас


С нощен спектакъл преди броени дни бе открит поредният Фестивал на пясъчните фигури в Бургас. Мястото е добре познато на всички в последните 5 години - парк "Езеро" до Конната база.
Темата на тазгодишното издание е "Вълшебен свят", до който могат да се докоснат не само децата, но и техните родители да си спомнят за годините, когато самите те са били малки и са се впечатлявали най-вече от приказни герои.
Първоначалната идея на фестивала - създаване на наша, българска школа и традиции в това направление на изкуството, вече се реализира в пълна степен. Едно от доказателствата е фактът, че 10 от общо 18-те скулптури, направени от тонове пясък, са на български творци. Това са Георги Златев, Ани Златева, Огнян Петков, Петър Петров, Живко Дончев, Явор Пенев, Атанас Стоянов и Добрин Вътев. Някои от тях са участвали и предни години, а други тепърва дебютират.
Международните умения също са представени много силно. За да покажат майсторство и да сътворят любимите детски герои, в Бургас са пристигнали скулптори от Украйна, Русия и Полша. Най-високата от направените за фестивала фигури - внушителен 7-метров средновековен замък, е дело на творци от Португалия и Австралия.
Жителите и гостите на морския град ще имат възможност да разгледат скулптурите до 15 септември, но при добро време няма да има пречки срокът на изложбата от пясък да бъде удължен, уточниха организаторите от община Бургас.

Музей в Япония очарова туристи


Експозициите в Музея на пясъчното изкуство в Япония се сменят на всеки 6 месеца. Оригиналната галерия от краткотрайни произведения е разположена в близост до прочутата дюна Тотори. Обикновено творбите, направени от тонове пясък, добити от богатата на този материал местност, са обединени от обща тематика.
Пред входа в музея се намира демонстрационна площадка, на която скулпторите създават пясъчни  шедьоври с по-малки размери. На същото място може да се видят доста заготовки за по-малки фигурки, както и за много грандиозни проекти. Но преди това теренът прецизно се подготвя за работа - огражда се, изсипват се тонове пясък, който няколко дни поред обилно се полива с вода, и внимателно се следи пластовете да бъдат добре уплътнени. След това скулпторът започва да твори...
За създаването на красивите фигури за Музея на пясъчното изкуство в Япония се канят най-добрите майстори от цял свят. Инструментите, с които те работят, са два - уред, приличащ на мистрия, и бутилка с вода. Основната част от творбите им се съхранява в специална шатра, която  ги пази от, макар и редкия в тези места, дъжд.
Входът за музея е между 5 и 10 долара, като инвалидите разглеждат изложбите напълно безплатно. С тази оригинална галерия японците доказват, че не само могат да създават изкуство, но и умеят да правят пари от всичко - дори от пясък...
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 720

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 699

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 704

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 621

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 646

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ