28 Април 2024неделя16:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Шистова" атака в София

/ брой: 143

автор:Мая Йовановска

visibility 259

На два форума вчера в София агитираха в полза на добива на шистов газ у нас. Единият, под патронажа на президента Росен Плевнелиев, а другият под патронажа на министрите на енергетиката и на външните работи - Делян Добрев и Николай Младенов. Заместник-посланикът на САЩ у нас Сюзън Сатън заяви в рамките на единия форум, че не разбира решението на България да наложи мораториум върху добива на шистов газ. Тя каза, че САЩ преживяват революция благодарение на добива на шистов газ. Американците плащат една четвърт от стойността на газа, който плащат европейците, изтъкна Сатън. По думите й решенията, свързани с енергетиката, винаги носят рискове, но това, което намалява рисковете, е диверсификацията. За това, че добивът на шистов газ е панацеята за решаване на енергийните проблеми на България, се застъпи и евродепутатът Владимир Уручев.
Учени от различни области трябва да се съберат и да обяснят какви са ползите и проблемите, свързани с добива на шистов газ чрез хидравлично разбиване, заяви доктор Авийзър Тъкър от Енергийния институт в Тексас. В САЩ вече са направени 500 хил. сондажа за шистов газ. По неговите думи не било голям проблем използването на големи количества вода при хидравличното разбиване. Тезата си той подкрепи с факта, че в земеделието и в производството на електричество от ядрени централи се ползвало много повече вода. От неговите думи стана ясно, че използваните при добива химически коктейли не били опасни, защото, попадайки дълбоко в земята, не създавали нови съединения. Евнтуални проблеми можело да има при течове и разливи. Той каза още, че по отношение на шистовия газ има три вида настроения. Най-добре разположени към хидравличното разбиване били в Полша и Украйна. В Германия всяка провинция имала свое мнение. В третата група държави той постави Чехия и Великобритания, където се очаква мораторум върху добива на шистов газ. Тъкър каза още, че с най-големи залежи на шистов газ в Европа са Полша, Украйна и Франция. Отношението на французите обаче се обуслява от приоритетното развитие на ядрената енергетика, каза Тъкър. Според него до 10 години е съвсем възможно Полша да замести Русия в износа на газ за Германия. Същото се отнася и за Украйна, каза той.


Сондажите за шисти в Европа - три пъти по-скъпи


Според експерта Павел Поправа от Института за енерегийни изследвания в Полша има доста съществени разлики в добива на шистов газ в САЩ - откъдето засега черпят повечето си данни специалистите, и в Европа заради недостатъчните изследвания. По неговите думи един от негативите е, че в Европа геологията е по-сложна, докато в САЩ е по-проста. Това е причината сондирането в Европа да е 3 пъти по-скъпо от това в САЩ, коментира негативите експертът. Той изтъкна още, че при фракинга се използва много вода - 20-30 хил. кубика за един кладенец. Друг проблем според него са екологичните отпечатъци върху ландшафта от вертикалните сондажи.
В рамките на един от вчерашните форуми председателят на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм в НС Мартин Димитров, заяви, че трябва да се работи много внимателно по отношение на добива на шистов газ, да не се избързва, за да не се сбърка и да се стигне до някаква екологична катастрофа.
 
САЩ щели да надминат Саудитска Арабия в добива на нефт

Според специалиста по геополитика Алекс Алексиев, в САЩ все повече се работи в областа на проучването и добива на шистов нефт. По неговите думи чрез добива на шистов нефт в следващите години е съвсем вероятно САЩ да надминат в производството на черното злато дори Саудитска Арабия. Сега в САЩ дневно се вадят по 5 млн. барела нефт, но с нарастването на добива на шистов нефт те щели да достигнат 10 млн. барела, каквито са дневните добиви на Русия и Саудитска Арабия.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ