25 Февруари 2026сряда12:52 ч.

Щабът очаква влошаване на ситуацията и нов ръст на заразените

автор:Дума

visibility 1372

Доволни сме от резултатите от мерките, но постигнатото е много крехко. С тези думи започна редовния си брифинг в четвъртък здравният министър проф. Костадин Ангелов. Не трябва да бъдем лекомислени, а трябва да бъдем готови. Защото виждате какво се случва в Европа, където вече се говори за трета вълна предупреди той. И цитира ситуацията в Португалия, която е изключително тежка - там вече има близо 14 000 жертви на епидемията, като половината от тях са само за последните две седмици.

Призовавам българските граждани към разум и към спокойствие, подчерта Ангелов. Той потвърди, че има развижване нагоре в заболеваемостта в София. Затова следим ситуацията през 12 часа и във всеки един момент сме готови да предприемем действия, ако се наложи.

32% от леглата за неусложнени пациенти са заети към момента, 35% е заетостта в интензивните структури.

9 587 са заразените медици от началото на епидемията, каза още проф. Ангелов.

Отново запазваме тенденцията за два пъти повече излекувани, в сравнение с новозаразени на база последната седмица.

Доц. Ангел Кунчев представи данните за 14-дневната заболеваемост у нас и в Европа. 90 на 100 000 е заболеваемостта у нас. 9,9 на 100 000 е смъртността.

Главният държавен здравен инспектор обаче подчерта, че вече 8 области в България са се върнали в червената зона. Кюстендил е с най-висока заболеваемост. И добави, че това е тревожна тенденция. Ситуацията в момента е много добра у нас, в сравнение с Европа. Но тенденцията се обърна и моята прогноза е, че през целия февруари ще имаме постепенно покачване на заболеваемостта, допълни доц. Кунчев. По думите му от нас зависи дали заразата ще се покачва плавно, без натиск над болниците или ще има бум, който ще ни постави отново почти в безизходица.

Проф. Венцислав Мутафчйски коментира, че още преди седмица се е усетило покачване на пациентите в ковид отделенията във всички болници в София. Само за един ден във ВМА са приели толкова пациенти, колко за цяла седмица преди това. Има пробуждане на вируса, в София това се усеща ясно, в Кюстендил - още по-категорично. Той отправи апел към директорите на болниците да "стегнат персонала" и да са готови за това, което може да се случи. Вторият му призив бе към гражданите - да не подценяват ситуацията, въпреки че някои мерки са разхлабени. Мутафчийски коментира, че в НОЩ валят сигнали за неспазване на ограниченията в зимните ни курорти и в моловете. Затова той напомни ясно на хората, че всички трябва да носят маски и да спазват дистанция. И прогнозира, че до 3 седмици можем да очакваме нов сериозен ръст на заразените. Каза още, че смъртността остава висока и там не сме отбелязали спад. Бе категоричен, че няма нито една причина да сме спокойни и още по-малко да говорим за разхлабване на още мерки.

Сарафов е нелегален главен прокурор

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

Институциите не се справят с галопиращите цени на стоките

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

БСП заложи в София на млади експерти в листите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 38

Продали са ни над 12 500 тона фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

Брюксел зове за нисък ДДС за жилища

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

Спешно избират нов подуправител на БНБ

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

МФ пое 150 млн. евро нов дълг

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

Зеленски поиска дата за членство в ЕС

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

Срещу Александър Вучич бил планиран атентат

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

САЩ преговарят с Русия и Китай за нов ядрен пакт

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

Гените на европейците идват от Анадола

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 38

Гличосване

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1

/ брой: 38

Кога ще ги стигнем... охлювите?

автор:Боян Дуранкев

visibility 2

/ брой: 38

Тарифен хаос в глобалната търговия

visibility 2

/ брой: 38

Узурпатори на власт

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 38

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ