23 Юли 2025сряда15:48 ч.

Китайският самолетоносач "Ляонинг" ще възпира американския флот в Тайванския залив. Водената от "Ляонинг" ударна група току-що завърши патрулиране и във Филипинско море

Щатски кораби в Тайванския пролив, Китай гневно реагира

Пекин има претенции и към Южнокитайско море, които съвпадат с изключителните икономически зони на Виетнам, Индонезия, Филипините, Малайзия и Бруней

/ брой: 5

автор:Дума

visibility 364

Американски боен кораб премина през чувствителния Тайвански пролив на 5 януари т.г. Говорител на щатския флот определи операцията като "рутинна дейност", допълвайки, че разрушителят с управляеми ракети Chung-Hoon е преминал транзитно през пролива.

"Транзитът на Chung-Hoon през Тайванския пролив демонстрира ангажимента на САЩ за свободен и отворен океан. Военните ни летят, плават и действат навсякъде, където международното право позволява", се казва в съобщение на Пентагона.

На 28 август 2022 г. подобно изявление направи Кърт Кембъл, координатор по въпросите на Индийския и Тихия океан в Съвета за национална сигурност към Белия дом. Тогава два американски военни кораба навлязоха в Тайванския пролив, което бе първата демонстративна маневра след визитата в Тайван на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси.

Щатски военни анализатори допускат, че мисията на Chung-Hoon в Тайванския залив е в отговор на инцидент през декември м.г., когато китайски изтребител имаше "небезопасно и непрофесионално" взаимодействие със самолет за наблюдение на военновъздушните сили на САЩ над Южнокитайско море. Тогава над оспорваното Южнокитайско море китайски изтребител J-11 ("Цзян-11") се приближи само на 3 метра от носа на "Боинг" RC-135 и принуди пилота му да извърши светкавични маневри, за да избегне сблъсък в международното въздушно пространство.

Смъртоносна близост. Китайският изтребител "J-11" опасно се приближава до носа на "Боинг" RC-135

Преди това американският ракетен крайцер Chancellorsville навлезе в териториалните води на Китай в Южнокитайско море, близо до островите Нанша, без разрешение на китайското правителство. Говорителят на Китайската армия Тиен Джунли обвини американските военни в незаконно нахлуване в китайски води.

  Като реакция на американските действия китайските ВВС насочиха 42 самолета през средната линия на пролива, в зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на Тайван, като част от т. нар. "ударно учение".

В последно време фрегати, крайцери и самолетоносачи на САЩ, Великобритания и Канада преминават през Тайванския пролив, навличайки си гнева на Китай, който претендира, че Тайван е негова територия.

Китай има претенции и към големи части от Южнокитайско море, които съвпадат с изключителните икономически зони на Виетнам, Малайзия, Бруней, Индонезия и Филипините.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ