02 Юни 2024неделя04:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще банкрутираме и ще купуваме от Турция

Тъй рече Бойко Борисов, преди да се обърне на на 180 градуса за АЕЦ "Белене"

/ брой: 86

visibility 881

Чл.-кор., проф. Димитър Бучков, ТУ-София
Проф., д.т.н. Младен Георгиев, ТУ-София

Преди десетина дни премиерът Борисов с "убедително" красноречие и противоречива аргументация се опита да ни запознае с личната си позиция и с решенията, които взема по проблемите на атомната ни енергетика. За съжаление с тази си изяви той отново постави обществеността и професионалната общност на енергетиците в недоумение. Какво каза или какво искаше да ни каже, така и не се разбра. Това му поведение ни е добре познато и затова не ни учуди. Но все пак на 28 март т.г. в поредното си изявление съобщи, че наистина се отказваме от строителството на АЕЦ "Белене". Оказа се още, че това решение е било взето преди една година, за което веднага, чак от Вашингтон, възторжено ни съобщи и г-н Дянков. Това необявено публично решение едва ли е останало тайна за така очакваните стратегически инвеститори за АЕЦ "Белене".
Затова нека да проследим какво е казал и какви позиции е заемал уважаваният ни премиер през последните две години по проблемите на атомната ни енергетика, и в частност по строителството на АЕЦ "Белене".
При първото си посещение на строителната площадката на АЕЦ "Белене", спирайки се около вече завършения котлован (професионален термин) на централата, върху който се разполагат ядрените реактори, подигравателно го определи като "гьол за шарани". Котлованът обаче бе пълен с вода, защото неговата основа е качествено направена от бетон, чиято дебелината на места достига до 10 метра. И ако той е пълен с вода, която не изтича, това означава, че проектантите и строителите са си свършили добре работата и заслужават само похвала. С такива разговори, напомнящи веселяшките приказки между комшии по вечерно време в селска кръчма, трудно ще се намерят инвеститори за финансиране на проекта. Пример за това е отказът на немската фирма "RWE" да продължи участието си в изграждането на "Белене", независимо от приетите по-рано ангажименти по този проект.
Не по-малко смущаваща беше и следващата Борисова изява, свързана с плановия ремонт и доставката на т.нар. "тръбички" за текущия ремонт  на пети енергоблок на АЕЦ "Козлодуй", при която премиерът обяви, че са изчезнали над 20 млн. лв. от предишна доставка на същите "тръбички" за другия блок. Оказа се, че изпусна малката "подробност" - когато се купуват само "тръбички",  цената е една, а когато се купува цяло съоръжение, в което тези "тръбички" са част от него, то тогава тя е друга. Така на сцената се появиха "откраднатите" 20 млн. лв. Тези безотговорни изявления внушават на инвеститорите неоснователен сигнал за голяма корупция в енергийния сектор, което естествено не е в интерес на България.
Но нека да проследим по дати и поредицата от публичните изяви на премиера през последните две години:
7 юли 2010 г. - "Няма откъде да намерим пари за вноска от 280 млн. евро за АЕЦ "Белене", която трябва да платим до септември".
16 юли 2010 г. - "Европейски инвеститор за реализацията на АЕЦ "Белене" може и да е с малък (миноритарен) дял".
21 септември 2010 г. - "В момента България има всички разрешителни и още утре може да стартира строежът на АЕЦ "Белене", затова за страната ни е изключително важно да намери европейски инвеститори, които да се включат в реализацията на проекта.
1 ноември 2010 г. - "Смятам за изключително важно строителството на "Белене", защото в противен случай към 2020 г. в България ще възникнат проблеми с производството на електроенергия, докато в същото време съседна Турция ще има четири атомни електроцентрали"; "Ако до пролетта на следващата година (2011) не бъде взето решение за строителството на централата, ще възникне въпросът какво да се прави с готовото вече оборудване"; "Първият бетон може да бъде излят още през септември догодина, а първият реактор да заработи до 2016 г".
25 февруари 2011 г. - "Ако не започнем да строим АЕЦ "Белене" и бъдат спрени пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", при цените на електроенергията от ветрогенераторите и соларните паркове след 15 години икономиката на България ще банкрутира"; "Ако не се построи АЕЦ "Белене",  цената на тока ще скочи около 18 пъти".
21 март 2011 г. - "България е категорична, че няма да преразгледа ядрената си политика.  Инцидентът в Япония не е причина за отказа ни от строежа на АЕЦ "Белене", както и че не може и дума да става за затварянето на АЕЦ "Козлодуй". Подобни действия биха предизвикали поскъпване на тока в пъти, което ще застраши икономиката на България".
13 април 2011 г. - "Areva (френска фирма) е била един от най-големите поддръжници да не се затварят предсрочно трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Компанията е участвала в модернизацията на тези блокове и ще разчитаме на нейната помощ при вземането на решение за удължаване работата на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", което трябва да стане след няколко години. Без пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" България ще фалира. Ще разчитаме на Areva за лобиране в Европа в защита на нашата ядрена енергетика, особено след емоционалната реакция на инцидента в Япония".
10 май 2011 г. - "Растежът на икономиката няма да дойде от строителство на молове, приватизация, енергоразпределителни предприятия (ЕРП) или от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Ако не строим "нова ядрена централа", за какво развитие на индустрията можем да говорим. За страната е важно да бъде конкурентна на външните пазари, защото след няколко години може да се окаже, че Турция е построила 4 ядрени блока, а ние да останем с много скъпата енергия от слънце. Защо налетяхме на инвестиции в слънце и вятър, след като имаме вода, която също е ВЕИ и е на по-ниска цена".
12 май 2011 г. - "Има голям шанс да започнем изграждането на седми блок в АЕЦ "Козлодуй" и на АЕЦ "Белене", ако Европейската комисия ни даде критерии колкото се може по-бързо. Най-важното е, че новото съоръжение на хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво, което ни прави независими от Русия, тъй като няма да го извозваме до Русия".
12 януари 2012 г. - "До три седмици ще стане ясно дали ще се строи АЕЦ "Белене". Цената, ефективността, безопасността и бъдещите перспективи ще бъдат ключовите критерии, по които българската страна ще вземе решение дали да одобри или отхвърли проекта за строежа на втората атомна централа у нас".
16 март 2012 г. - Борисов предлага да се строи трети блок в АЕЦ "Козлодуй", без АЕЦ "Белене". Той съобщи, че още преди месец при посещението в Москва на министрите Симеон Дянков и вече подалия оставка Трайчо Трайков е поръчал "да кажат на руснаците, че няма да строим АЕЦ  "Белене"; "Единият от двата реактора за АЕЦ "Белене" вече е почти готов и част от средствата за него са платени на руската страна, той може да бъде закупен, за да бъде използван по-късно на площадката на АЕЦ "Козлодуй"; "Не се знае каква е цената, какво е бъдещето на централата след 20-30 години и най-важното - проектът не е диверсифициран".
28 март 2012 г. - "Отказваме се от строителството на АЕЦ "Белене", купуваме готовия реактор и ще го монтираме като седми блок в АЕЦ "Козлодуй".
* * *
Г-н премиер, ние питаме: "След като преди година убедено сте решили, че централата в Белене няма да се строи, защо възложихте нов консултантски договор на лондонска банка? Още повече, както стана известно, след изпълнението на първия етап от този договор тя прави заключение, че проектът "Белене" е икономически изгоден.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ