11 Юли 2025петък11:01 ч.

Ще има мораториум върху кредитите

Властта взема нов заем, иска актуализация на бюджета

/ брой: 61

автор:Дума

visibility 2166

Очаква се временният мораториум върху плащането на вноски по кредитите на гражданите и фирмите да бъде обявен утре, стана ясно от думите на управителя на Българската народна банка Димитър Радев. С него гражданите и фирмите ще могат да не плащат вноските си по кредитите за определен период, без да има последствия за тях. Това не означава опрощаване на вноски.

Междувременно стана ясно, че властта ще предложи на Народното събрание за одобрение актуализация на бюджета за тази година. Причината е готовността на управляващите да вземат нов заем, който щял да им бъде необходим за финасовото обезпечаване на мярката 60/40, която щяла да глътне най-малко 1,5 млрд. лв. За целта ще бъде увеличен лимитът на дълга в бюджета.

Нашите власти очакват решение на Европейския банков орган как трябва да се третират кредитите по време на мораториума. Те няма да се считат автоматично за необслужвани, а ще се разглежда индивидуалната ситуация на кредитополучателя. "Хората с ипотечни кредити трябва да говорят с банките и това е именно целта на регулаторните мерки, които предлага БНБ. Да се даде допълнителна гъвкавост, допълнителни възможности на търговските банки, така че с индивидуален подход към техните клиенти те да не изпадат в по-тежко положение от гледна точка на капиталова адекватност и управление на кредитния риск", каза Радев.

Сроковете, които си бяхме поставили за реализирането на първата стъпка от влизането ни в еврозоната - присъединяването към европейския банков съюз и европейския валутно-обменен механизъм (ERM-2), вече не са реалистични, обяви Радев. "Това не означава, че работата по тази тема трябва да спре. Ако ние продължим по начина, по който работихме досега, ако политиците, защото това е политическо решение, и институциите, включително БНБ, продължат да действат независимо от много трудната и сложна среда, в която се намираме, едно отлагане на влизането ни в ERM-2 през 2021 г. няма да бъде фатално", коментира управителят на БНБ. Според него страната е направила грешка в последната криза, когато политиците са решили да изчакат с тази стъпка. "Не трябва да повтаряме тази грешка още един път, тъй като цената както за хората, така и за бизнеса този път ще бъде значително по-висока", каза Радев.

Кризата, причинена от коронавируса, поставя България пред поредно отлагане на влизането в т. нар. чакалня на еврозоната. Последното дойде от самото правителство, което в края на февруари поиска отлагане с три месеца. По план България трябваше да стане част от банковия механизъм на ЕС и ERM-2 в края на април 2020 г., като финансовият министър Владислав Горанов на няколко пъти миналата година заяви, че това ще се случи за неговия рожден ден на 30 април. След това обаче, без да се даде ясно обяснение, правителството обяви, че ще отложи присъединяването с три месеца - юли 2020 г.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 3557

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 6193

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 5808

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 6288

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 3236

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 5885

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 3176

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 5821

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 3770

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 2423

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ