13 Юли 2025неделя21:08 ч.

Здраве

Щитовидната жлеза

България е сред 9-те страни на ЕС, където се правят иновативни операции, но в момента липсва последващо лечение с радиойод

/ брой: 93

автор:Аида Паникян

visibility 2209

При отпадналост, косопад, повишаване на теглото, отоци под очите, чупливост на ноктите потърсете личния си лекар - това може да е свързано с функционален проблем на щитовидната жлеза, препоръчват ендокринолози и ендокринни хирурзи от Централна и Източна Европа, които по време на Първата научна конференция по тиреоидни заболявания учредиха и Югоизточен европейски клуб по ендокринни тумори. "Без паника, ако напипате по шията си бучка", успокояват специалистите, които са категорични, че в наши дни възможностите за пълно излекуване са много високи. 

Напоследък се забелязва скок на автоимунните тиреоидни заболявания, сред които е и болестта на Хашимото. Причината са стрес, прием на лекарства, както и съпровождащи заболявания като диабет тип 2, поликистозни яйчници. Според специалистите хашимотото се проявява най-често при фамилна обремененост и през последните години се забелязва подмладяване на заболяването. Но в наши дни заболяването не е присъда. 

У нас отстраняват рак на щитовидната жлеза чрез безкръвна ендоскопска операция без разрез на шията, а през устната кухина, което нарежда България сред деветте европейски държави, в които се правят такива иновативни операции. Проблемът е, че в момента у нас не се провежда последващо лечение с радиойод. Ако оперираните пациенти нямат финансовата възможност за такова лечение в чужбина, те попадат във висок риск за метастази. Причината е, че единственият вносител на радиойод в България е отказал да го внася. Така българските пациенти в момента нямат достъп до тази терапия, която се плаща от НЗОК. 

У нас се следва световната тенденция някои от карциномите на щитовидната жлеза да не се оперират, а пациентите само да се проследяват. Установено е, че в 14% от случаите микрокарциномите не нарастват в хода на човешкия живот. "Съвременната оценка за нивото на медицината се базира не на това колко оперативни намеси са извършени, а на това колко от тях са предотвратени", коментира ендокринният хирург проф. Румен Пандев.  

Според статистиката в момента в България 75% от жените с хипотиреоидизъм не са диагностицирани, а 65% не знаят, че страдат от болестта, съобщи проф. д-р Анна-Мария Борисова. Тя е категорична, че е наложителен скрининг на състоянието на щитовидната жлеза при бременни, и обяви кампанията на Българското дружество по ендокринология. Крайната цел на кампанията е повишаване на интелектулното ниво на нацията, тъй като нивата на тиреоидните хормони на майката са фатални за интелекта на бебето. Прегледите са наложителни особено при бременни над 30 г., обясни лекарката.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ