Швеция ще депортира 80 000 мигранти
Скандинавската страна е на първо място в Европа по брой на искащи закрила на глава от населението
/ брой: 23
Швеция възнамерява да експулсира до 80 000 души, неуспешно потърсили убежище през 2015 г., заяви министърът на вътрешните работи Андерс Югеман, цитиран от АФП.
"Говорим за 60 000 души, но броят им може да достигне 80 000", каза министърът в ефира на държавната телевизия СВТ. Той посочи, че правителството е поискало от полицията и миграционната служба да организират тяхното връщане. За тази цел обикновено се използват обикновени пътнически полети, но заради големия брой мигранти Швеция ще наеме самолети за чартърни полети, а процедурата ще продължи няколко години, допълни Югеман, като изрази също и опасенията на властите, че много от мигрантите ще опитат да се укрият.
През 2015 г. в Швеция са подали молба за закрила 163 000 души, а населението й е 9.5 млн., което я прави страната с най-много търсещи убежище на глава от населението. От прегледаните 58 800 молби са били одобрени 55%, въз основа на което министерството на вътрешните работи прави груби изчисления, че броят на експулсираните може да достигне 80 000.
Мигрантската криза е предмет на сериозни дебати в страната след убийството на 22-годишна доброволка в център за непълнолетни, търсещи убежище. За нападението бе арестувано 15-годишно момче, живеещо там. Според данните на Агенцията по миграцията все повече непълнолетни пристигат сами в Швеция. През 2015 г. те са били 35 369, а през 2014 г. - 7049. Децата вече са 20% от всички, търсещи убежище, а 66% от тях са афганистанци.
Припомняме, че наскоро страната въведе граничен контрол по границата с Дания, а подкрепата за управляващите социалдемократи стигна най-ниските си нива за последните 50 години. През ноември Стокхолм обяви, че вече не може да осигурява места за живеене на новопристигналите имигранти и те трябва сами да си намерят къде да нощуват.
Междувременно стана известно, че съседна Финландия също се готви да депортира близо 20 000 мигранти, потърсили убежище. Според изчисленията на правителството, 32 500 души са пристигнали в страната през миналата година, предимно от Ирак. Най-много влизат в страната през шведско-финландската граница, но някои избират и други маршрути, например с ферибот от Германия. На 60% от тях молбата за убежище е отхвърлена, а това означава, че около 20 000 души предстои да бъдат върнати в родните им страни.
Нови удавници край гръцките брегове
Телата на 12 мигранти, 8 от които деца, изплуваха на бреговете на гръцкия остров Самос, който се превърна в една от новите "горещи точки" за посрещане и регистриране на мигранти. Причината е спукването на надуваемата лодка, с която групата се е опитала да премине от Турция на острова в Егейско море.
Предложение
Веднага, след като пристигнат на някои от гръцките острови, мигрантите и бежанците ще бъдат връщани в Турция с ферибот. Според предложилия плана – лидера на холандските лейбъристи Диедерик Самсом, в замяна Европейският съюз ще приема по 250 хил. бежанци, които в момента се намират в Турция. През 2015 г. повече от 850 хил. души пристигнаха на гръцките острови през Турция.