30 Април 2026четвъртък17:45 ч.

Швейцария забрани на “Пилатус” да търгува с ОАЕ и Саудитска Арабия

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 7848

Швейцарското правителство е забранило на авиационната компания “Пилатус”, специализирана в разработката и производството на турбовитлови военни учебно-тренировъчни самолети, да работи със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ). Решението е било взето на 26 юни 2019 г., съобщи сайтът на българското авиационно списание “Аеро”, като се позова на агенция “Франс Прес”. Решението е било оповестено от швейцарското външно министерство, което заявява, че е установено, че Пилатус” осигурява логистична поддръжка на учебните самолети PC-21 от състава на въоръжените сили на Саудитска Арабия и ОАЕ, което било несъвместимо с външната политика на Швейцария.

Според външното министерство действията на “Пилатус” нарушавали федерален закон за предоставяне на военни услуги зад граница. Сигнал за действията на компанията е бил подаден и към швейцарската прокуратура. Правителството е дало 90 дни на фирмата да прекрати дейността си в Саудитска Арабия и ОАЕ. Основната причина за тези действия е участието на двете държави в конфликта в Йемен, където те фактически са в ролята на интервенти, подпомагащи една от воюващите страни. Рияд е обвиняван в безогледни кървави бомбардировки, които водят до планомерно разрушаване на гражданската инфраструктура и хуманитарна катастрофа. Редица европейски страни вече ограничиха продажбите на оръжие за Саудитска Арабия и ОАЕ.

“Пилатус” е продал до момента 55 броя PC-21 на Саудитска Арабия и още 25 самолета от същия тип на ОАЕ. Сделките в двете страни са сред най-големите за швейцарската фирма и отказът от поддръжката им може да има негативен ефект за компанията, коментират от “Аеро”.

Спешна проверка в „Малинова долина“ заради радиация

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 79

ЕП поиска по-голям бюджет на ЕС за следващия програмен период

автор:Дума

visibility 697

/ брой: 79

Европейската комисия заведе дело срещу България

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 79

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 691

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 674

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 713

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 694

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 704

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ