Синдикатите искат мораториум върху цените на емисиите
Правителството ще предложи през 2040 г. да се откажем от въглищата
/ брой: 197
За налагане на мораториум на въглеродните емисии от страна на Европейския съюз (ЕС) и спиране на въглищните централи не по-рано от 2043 г. настояха от КТ "Подкрепа" и КНСБ, които са организаторите на вчерашния националния протестен митинг-шествие под надслов "В защита на енергийната независимост на България. Нищо не се решава за нас без нашия глас!". "За да се изкара зимата при тези цени на електроенергия, трябва да се наложи задължително мораториум върху цените на емисиите", заяви председателят на Миньорската федерация на КТ "Подкрепа" Владимир Топалов. По думите му, ако това не бъде направено от Брюксел, вероятността голяма част от хората да останат без ток е много голяма.
Синдикатите не смятат, че Планът за възстановяване и устойчивост трябва да се обвързва с конкретна дата за затваряне на мините, защото нито една друга европейска държава не прави това. Според Топалов това трябва да се разглежда в Националния план за климата и енергетиката, защото всички останали европейски държави посочват именно там откога биха могли да затворят въглищните си централи.
Участниците в националния протест се събраха на пл. "Свети Александър Невски" в София, където движението на коли в района бе спряно от полицията. В 12 ч. започна шествие в центъра на столицата. По-късно президентите на двата големи синдиката бяха на среща с премиера Стефан Янев, министрите на енергетиката и социалната политика и вицепремира по еврофондовете.
Тръгвам си по-малко песимист, отколкото влязох, заяви след срещата президентът на "Подкрепа" Димитър Манолов. По неговите думи разговорът с правителството е бил конструктивен.
2040 г. е индикативната дата, която ще бъде предложена в Плана за възстановяване и устойчивост за отказ от въглища. Това съобщи вицепремиерът Атанас Пеканов. Той припомни, че Германия е предложила 2038 г., а Полша - 2049 г., и затова полският план все още не е одобрен. Пеканов заяви още, че тази дата трябва да бъде одобрена от парламента.
Пеканов обяви, че ще бъде създадено държавно предприятие за рекултивация, конверсия на въглищни региони, което ще даде възможност на работниците и служителите, чиито договори с енергийни и минни дружества са прекратени, да преминават като работници в него. Така държавата ще даде сигурност на хората в региона, заяви Пеканов след срещата.
Министърът на енергетиката Андрей Живков заяви, че преходът към декарбонизацията трябва да е плавен, разумен и внимателен и че затварянето на базови мощности трябва да стане със замяната им с други базови мощности.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че навън са 6000 души и че този протест няма да е последен и вероятно скоро ще се повтори, когато бъде сглобен новият парламент и редовното правителство.