Синдикатите са обезпокоени за реформата в образованието
/ брой: 216
Синдикат "Образование" е обнадежден от заложените параметри на финансовата и духовна реформа на българското образование, но и обезпокоен от темповете на реформата. На практика финансовият приоритет "Образование" не е започнал с мизерните 3,20% от БВП, съобщиха от КТ "Подкрепа".
"Българските учители трепетно очакват първия учебен ден, защото той е един от най-големите празници на образователната система и съизмерим с официален празник за Република България. Педагозите очакват новата учебна година, пет години след най-голямата учителска стачка, да покаже наяве дългоочакваните промени, визирани в приоритетите, реформите и законите на нашата държава. За нов европейски облик на българското образование мечтаят и младите учители, които са безкрайно малко, мечтаят и мъжете в училище, които за съжаление са останали малко над 10%", се казва в позицията на синдиката.
Българите, избрали професията на учителя, го правят заради призванието, общественото признание и вълшебството да работиш с деца и ученици. Но вместо това, влизайки в учебните звена, получават доминираща административна и несвойствена работа, лавинообразно променящи се нормативни документи, амортизирана и застаряваща материално техническа среда и недостатъчен интерес от родители и общество към учебно възпитателния процес на учителя, изразиха притеснението си "Подкрепа".
Синдикатът обяви, че ще продължава да настоява за не по-малко от 4% от БВП за "Образование" да достигане до 6% през следващите три години, увеличение на единния разходен стандарт за дете и ученик с не по-малко от 15%, увеличение на учителските заплати с не по-малко от 20% от 2013 г.
"Най-важното за българското образование сега е духовната реформа с пренареждане на разместените през последните десетилетия духовни ценности. За тази реформа българските учители имат нужда от неограничен кредит на обществено доверие и възрожденска вяра към силата на духа на българското училище", заявиха от синдиката.