Сирия осъжда предстоящия нови санкции на САЩ
Правителството на сирийския президент Башар ал Асад осъди нови финансови санкции, които САЩ трябва да наложат този месец, подчертавайки, че те да увеличат трудностите в страна, дълбоко в икономическа криза.
Законът от 2019 г. който има за цел да санкционира всеки човек, който подпомага сирийското правителство или допринася за възстановяването на страната, трябва да влезе в сила в средата на юни.
Той налага финансови ограничения на правителството на Дамаск, за да го принуди да спре "атаки срещу сирийския народ" и се очаква да санкционира руските и други компании, които работят с правителството на Асад.
"Сирийското правителство категорично осъжда хода на администрацията на САЩ за затягане на принудителните мерки, наложени на Сирия чрез т. нар. Закон за Цезар", се казва в изявление, разпространено от агенция САНА.
Налагайки тези ограничения, САЩ ще "носят основна отговорност за страданията на сирийския народ, когато става въпрос за поминъка", се добавя в изявлението, обвинявайки Вашингтон в "икономически тероризъм".
След девет години война Сирия е в разгара на икономическа криза, усложнена от блокирането поради коронавируса и криза на ликвидност в долара в съседен Ливан.
Голяма част от населението на Сирия живее в бедност, цените се покачиха, а стойността на сирийската лира достигна рекордни минимуми спрямо долара на черния пазар.
Източник на външното министерство заяви, че сирийският народ ще отговори на новите финансови ограничения със "съгласувани усилия ... за защита на националната икономика", аргументирайки се, че това ще смекчи последиците от санкциите.
Законът стана такъв през декември сред подписването му от президента Доналд Тръмп след години борби в Конгреса.
Законът е кръстен на бивш сирийски военен фотограф, който работи под псевдонима Цезар.
Той избяга от Сирия през 2013 г. с 55 000 изображения на бруталност в затворите на Асад, докато режимът смаза въстание.
Той се появи пред Конгреса през 2014 г., което доведе законодателите до изготвяне на Закона за Цезар.
Той направи последната си изява пред Конгреса през март, притискайки САЩ и международната общност да подведат под отговорност режима на Асад.
През 2018 г. ООН изчисли, че конфликтът в Сирия е причинил близо 400 милиарда долара разрушения, свързани с войната.