16 Октомври 2025четвъртък11:38 ч.

"Сиромахкиня" пак на сцена след 111 години

/ брой: 72

автор:Христо Христов

visibility 1056

111 години след премиерното и на практика единствено представяне на първата българска опера "Сиромахкиня" от Емануил Манолов тя прозвуча отново в концертно изпълнение вчера. Възстановката стана възможна с финансовата подкрепа на Министерството на културата, солисти бяха студенти от Музикалната академия, а музиката бе по оригиналната партитура на композитора, открита сред фондовете на исторически музей "Искра". Диригент бе Георги Патриков. Хоровите партии изпълни смесеният хор "Петко Стайнов". Операта е била поставена в салона на някогашното "Ученолюбиво дружество" на 29 декември 1900 г., като от замислените 4 действия са били реализирани само две заради смъртта на композитора. С подкрепата на БНР концертното изпълнение на "Сиромахкиня" е записано и ще бъде качено на диск. 3000 броя от него са предназначени за подарък на всички средни и висши учебни заведения в страната.
Концертът бе част от програмата на тазгодишните, 18-и по реда си Чудомирови празници. По традиция бе отчетен за 41-ви път националният конкурс за къс хумористичен разказ, в който взеха участие 44 автори с 52 творби, като наградата отиде при Йосиф Перец, работещ в тази област от 51 години. Вече набира скорост и юбилейното издание на "Комедийният хит на сезона", като този път голямото жури на публиката ще реши при коя театрална трупа ще отиде статуетката на пластика Велин Дечков, изобразяваща Чудомир. Закриването на празниците е на 1 април с изложба на карикатуриста Дечко Николов, по повод 70-ата му годишнина и премиера на хумористичиня му роман "Провинциален херой".

 

Сътресение в управлението

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 193

Близките на загинал в "Елените" ще съдят държавата за 1,4 млн. лева

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 193

Безработицата през септември остава ниска

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 193

Не питайте изкуствения интелект къде да влагате парите си

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 193

Внос на евтини картофи затруднява родните производители

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 193

Въпреки намаленията, за българите е скъпо в Банско

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 193

МВФ очаква ускоряване на растежа у нас

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 193

Пелегрини критикува София заради Скопие

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 193

Гърция сваля цените на над 2000 стоки

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 193

ЕС включи пчелите в застрашените видове

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 193

Германия с нов закон за военната служба

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 193

Позиция на ИБ на БСП

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 193

Кой разочарова Тръмп?

автор:Юри Михалков

visibility 94

/ брой: 193

Отборче

автор:Владимир Николов

visibility 84

/ брой: 193

Поскъпването на златото бие инфлацията 2 поредни години

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ