03 Юни 2024понеделник12:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Скок в модернизацията

Експерти прогнозират какво ще се случи с руската икономика през 2030 година

/ брой: 5

автор:Дума

visibility 210

Татяна Зикова

Русия "няма да забележи" поредната икономическа "десетгодишна" криза, която ще се случи през 2018-2020 г., ако още от тази година започне да осъществява модернизация на икономиката си. Това заяви пред журналисти директорът по макроикономически изследвания на Държавния университет-Висша школа по икономика Сергей Алексашенко, представяйки дългосрочна прогноза за развитието на икономиката на страната до 2030 година.
В изследването със заглавието "Как да се направи скокът на тигъра" експертът разглежда два възможни сценария за развитието на страната с далечна перспектива. Инерционен, който предполага 20-годишно "бягане на място", със запазване на всички сегашни правила на играта, растяща бюрократична рента върху бизнеса, увеличаване на отлива на капитал и съответните резултати - темпът на растеж се определя единствено от стойността на износа на суровини.
"Нищо хубаво няма, но и катастрофа не се вижда", каза Алексашенко. Вярно е обаче, че при липса на устойчив ръст на цените на петрола от 15-20 процента годишно - а петролът повече няма да се увеличи - едва ли ще може да се надяваме на ръст на БВП с повече от 2 процента годишно. В същото време проблемите ще се увеличават. При това съпроводени от инфлация и нестабилен курс на рублата.
Вторият сценарий е именно онзи, "тигровият". При него темповете на ръст през следващите пет-седем години също могат да не се окажат много високи, 2 процента годишно. Но те могат да бъдат пожертвани в името на блага като намаляване на дефицита, приток на преки чужди инвестиции и увеличаване на несуровинния износ от днешните 10-15% до 25% годишно, създаване на нови несуровинни сектори, съживяването на частните инициативи. А като цяло - заради стабилния ръст на БВП и забавянето на инфлацията от сегашните 8 процента до 2-3 на сто годишно.
Алексашенко представи и "храната", с която ще трябва да се нахрани тигъра при преминаването към качествени структурни промени. В частност, реформите "за скока" предвиждат развитието на силни институции вместо методите на ръчно управление, откриването на икономиката и последователен ръст на конкуренцията. При това реалните заплати в страната ще трябва да растат не по-бързо от ръста на производителността на труда. С други думи, всичко трябва да е не така, както е сега. "В резултат през 2030-а обемът на преките инвестиции от чужбина и инвестиционният внос при сценария "скока на тигъра" ще е два пъти по-голям в сравнение със сценария "бяг на място", пресметна анализаторът.
Приоритет в бюджетните разходи при този сценарий трябва да станат инфраструктурните инженерни проекти, програмите за развитие на човешкия капитал (образованието, здравеопазването).
Засега, отбелязват експертите, бюджетните ресурси се концентрират върху отбраната, пенсионните разходи и рекламните проекти за сметка на разходите за развитие и нарастващия бюджетен дефицит. Колкото до последното, то по сметките на Алексашенко, ако извърши модернизационен скок, Русия ще може напълно комфортно да живее до 2025 г., когато дефицитът ще стане нулев. Но пък срокът, определен от властите, за постигане на "нулев" дефицит през 2015-а, според мнението на анализаторите, ще е невъзможен, без да има последици за сегашната структура на бюджетните задължения - социалните, приоритетните проекти.
Има обаче и лек вариант за решаване на пенсионния проблем - предлагането на работна ръка трябва да се увеличава за сметка на стимулирането на имиграцията. Освен това ще се намали броят на пенсионери, които излизат в пенсия предсрочно.
"Почти до европейско ниво ще трябва да се намали и инфлацията. Високата инфлация пречи на дългосрочното планиране, което е необходимо за преките инвестиции и качествените промени в икономиката", добави колегата на Алексашенко, старши научният сътрудник от Висшата школа по икономика Максим Петроневич. Той също така заяви, че за намаляване на инфлацията увеличението на тарифите на естествените монополи не трябва да бъде по-високо от 4-5% годишно.
"За да се скочи така, трябва да загреем, да напомпаме мускули, затова 5-7 години ще отидат за тренировка, а от 2020-а икономиката ще започне бързо да расте", обясни Алексашенко. Според него в средносрочна перспектива е безмислено да гоним темпове на икономически растеж, без да правим реформи. Това само ще доведе до ново прегравяне.
Експертите на Висшата школа по икономика, за да оценят устойчивостта на икономиката на бъдещето, направили стрес-тест и "проектирали" през 2028-2030 г. ужасяваща икономическа криза с намаляването на цените на петрола до 65 долара за барел, спад на преките инвестиции и стагнация на световната търговия. Получило се, че ако се продължи "бяг на място", при такъв стресов сценарий са възможни отрицателни темпове на ръст на БВП и 50-процентна девалвация на рублата. Докато сценарият за "скок" на развитието ще позволи при всякакви катаклизми да не се намалява темпът на ръст под 3% на БВП, а рублата при това ще устои напълно.





 

Скрихте Главчев да не каже за наши войски в Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

България почете 2 юни

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 102

Гласувайки за ПП-ДБ или ГЕРБ, бюлетините отиват при Пеевски

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

Перничани искат нови работни места

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

БСП ще защитава на българските производители

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

Храните поевтиняват четвърти пореден месец

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

Обещават още 17 км от " Хемус тази година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

Българка става президентка на Мексико?

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

Нетаняху се съгласи на примирие

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

Наиб Букеле се закле за втори мандат

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 102

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 102

Различният празник

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 102

Царят в Брюксел е гол

visibility 0

/ брой: 102

Забележително невежество

visibility 0

/ брой: 102

Възкресяването на фашизма

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 102

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ