19 Април 2024петък17:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според доклад на Световната банка:

Слабото вътрешно потребление спира растежа

/ брой: 267

автор:Дума

visibility 121

Икономиката на България се възстановява след края на кризата благодарение на силното външно търсене, докато търсенето на вътрешния пазар все още изостава. Това се казва в последния доклад на Световната банка, посветен на перспективите пред икономиките на т. нар. "нови" икономики в ЕС. Докладът бе огласен вчера във Варшава. "Новите" икономики са десетте бивши източноевропейски страни, които последни влязоха в ЕС, обозначени в доклада като ЕС10 - България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
Половин година, след като Европа бе разтърсена от криза на държавния дълг, възстановяването на страните от ЕС10 продължи през 2010 г. с тенденция на засилване през 2011 г., се казва в доклада. Според авторите му увеличените запаси и износът са в основата на възстановяването с водеща роля на промишлеността. Ръстът на БВП на годишна база в страните от ЕС10 се увеличава от 0.6% през първото тримесечие на 2010 г. на 2.2% през второто тримесечие на същата година.
През 2010 г. Словакия и Полша са лидери в региона с растеж, равен или по-висок от 3.5%, тъй като икономиките на двете страни бяха по-слабо засегнати и се възползваха от нормализацията на глобалните търговски и капиталови потоци, а в случая с Полша - и от солидно потребление. В Естония и Литва, които предприеха сериозни корекции заради кризата, се наблюдава обрат от свиване на икономиките от около 15% през 2009 г. към ръст от около 2% през 2010 г. Растежът в Чехия, България, Унгария и Словения се очертава по-скромен - между 0 и 2%, като вътрешното търсене остава слабо. Само в Латвия и Румъния се очаква свиване на икономиката през 2010 г. През 2011 г. се очаква растежът да е положителен във всички страни от ЕС10.
"България отбеляза скромен растеж през третото тримесечие на 2010 г. след 6 последователни тримесечия на свиване на икономиката", коментира Каспар Рихтер, старши икономист на Световната банка за Европа и Централна Азия и един от водещите автори на доклада.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 304

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 274

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 296

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ