След 30 години в моретата ще има повече пластмаса, отколкото риби
Само след три десетилетия в световния океан ще плува повече пластмаса, отколкото риба. 30 процента от рибите вече са отровени от пластмасови отпадъци, а до 2050 година морските животни ще са по-малко от полиетилен във водата. За това предупреждава доклад на ООН, в който се цитира изследване на Американския институт за опазване на околната среда.
Световното потребление на найлонови торбички е достигнало годишно ниво от 1 трилион. От тях само 1% се рециклират поради високите разходи за това - по-скъпо е да се рециклира пластмасова торбичка, отколкото да се произведе нова.
Природата плаща най-големия данък, тъй като останалите 99% замърсяват моретата, реките и езерата, вятърът ги разнася през континенти, канализациите ги оттичат във водите.
Има безброй документирани случаи на смърт при животни, които, смятайки пластмасовите торбички за храна, ги поглъщат и след това умират. Десетки хиляди китове, птици и костенурки умират всяка година от пластмасови торбички в моретата.
Пластмасовите торбички се произвеждат от полиетилен, нефтен дериват, който се разгражда цели хиляда години, а отровните химикали при този процес отиват в земята, езерата, реките и моретата.