16 Септември 2025вторник02:41 ч.

След грехопадението

/ брой: 60

автор:Наталия Гергова

visibility 2075

По данни на ООН средната производителност в България е малко над 3 пъти по-ниска, отколкото в Германия. В същото време средната работна заплата у нас е 10 пъти по-ниска от германската. Това навява само на една мисъл. Че капиталът в България си позволява такава норма на печалба, каквато другаде по света не смеят да виждат дори в сънищата си. В нормалните държави никой не би се осмелил да си начисли чиста печалба над 10-12%. Ще бъде посочен с пръст, заклеймен. Което означава край на бизнеса му. Там се спазват дори и неписани правила. Още в "Капитала" Маркс пише, че конкуренцията между капиталите и свободното им преминаване от един клон в друг свежда нормата на печалба до средната. У нас няма писани правила за печалбата, а е общоизвестно, че българинът си позволява всичко, което не е изрично забранено от закон. Затова печалбата в България е 100 на сто, а понякога достига и 200-300%. Което означава, че или тук капиталите не се движат свободно, или че държавата не се грижи за други капитали, освен за тези, които осигуряват комфорт на чиновниците. С други думи - за фиска.
Още с встъпването си в длъжност Симеон Дянков се втренчи в акцизите. И започна да ги вдига, за да ги изравнял с европейските. Дори излъга, че Европейският съюз ни натиска. Бизнесът изрева кански заради акциза върху горивата. Бойко Борисов обаче нарече Дянков "моето слънчице". 
Вчера премиерът за първи път призна, че е безсилен да се справи със скока на цените и инфлацията. Абсолютно популистки рече, че за да затвори устите на популистите, ще пита с нарочно писмо Европейската комисия дали може да намали акциза, макар да знаел, че няма да му разрешат. И каза, че за всичко е виновен Кадафи. Не, драги ми господин Борисов. За всичко е виновно незалязващото "слънчице". Да беше поне прочело Адам Смит, който казва, че "мотив за използването на акциза (респ. увеличението му) трябва да бъде само стремежът да се ограничи потреблението на вредни за здравето и морала стоки и услуги".  Акцизите се наричат още "данъци на греха". И понеже така или иначе сме изхвърлени от рая, както Адам и Ева след грехопадението, все пак искаме да знаем. Ако бензинът и електроенергията са вредни за здравето и морала ни, каква здравословна и морална алтернатива ни предлагат премиерът и неговото "слънчице" - каруци с жива тяга и кандилца може би?

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 737

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 669

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 684

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 642

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 661

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ