Сноудън твърди, че бил шпионин
Бившият сътрудник на АНС не се приема за хакер, откраднал секретна информация
/ брой: 120
Бившият сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън, който даде за публикуване данни за мащабни програми на САЩ за проследяване на комуникации по света, заявява в интервю, че е бил обучаван за шпионин, предаде Ройтерс. В интервю за американския тв канал Ен Би Си, дадено в Москва, където получи убежище, Сноудън отхвърля твърденията на критиците си, че е нископоставен програмен администратор. Пред водещия Брайън Уилямс беглецът заявява, че е бил обучаван като шпионин "в традиционния смисъл на думата" и е действал под прикритие в чужбина - под чуждо име и преструвайки се, че работи нещо друго.
Миналата година, когато Сноудън започна да предава на медиите сведения за водената от американското разузнаване глобална програма за следене, представители на администрацията на САЩ се опитаха за потушат скандала и започнаха да заявяват, че той не е заемал никаква висока длъжност в специалните служби. Те нарекоха Сноудън "системен администратор", а президентът на САЩ Барак Обама заяви през юни миналата година, че "не планира да вдига изтребители, за да залови 29-годишен хакер".
Сноудън разказва пред телевизията, че е специалист в областта на компютърните технологии и е изпълнявал задачи в полза на правителството на САЩ на високо равнище, в т.ч. в качеството си на таен агент на ЦРУ и Агенцията за национална сигурност (АНС). Освен това той е изнасял лекции в контраразузнавателната академия на разузнавателното управление на военното министерство.
Окачествявайки себе си като "технически експерт", Сноудън заявява, че "не работи с хора" и "не вербува агенти". "Това, което правя, е да пускам системите да работят за САЩ", казва Сноудън и настоява, че е правил това "на всички нива - от най-близкото до земята по всички стъпала до върха". Той разкрива също, че е работел под прикритие в чужбина за ЦРУ и за АНС и че е преподавал в академия за обучение по контрашпионаж, където е разработвал "средства и методика" за опазване на информацията и американците "в най-враждебна обстановка по света".
Междувременно Германия се отказва да обвинява САЩ за подслушването на мобилния телефон на канцлерката на Германия Ангела Меркел и друга възможна шпионска дейност на АНС и британския Център за правителствена връзка(ЦПВ) срещу германски граждани. Както пише електронният сайт на "Зюддойче цайтунг", главният прокурор на Германия Харалд Ранге няма да заведе дело срещу двете служби, защото нямал възможност да бъде събран материал, потвърждаващ активността на двете служби на територията на Германия. Припомняме, че през октомври миналата година стана известно, че специалните служби на САЩ не само са събирали и анализирали данните на милиони граждани на Германия, но и в продължение на години са подслушвали мобилния телефон на Ангела Меркел.