01 Юни 2024събота16:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Собствена гордост

Руската академия на науките създава своя, различна от приетата в света, система за оценка на работата на институтите

/ брой: 299

автор:Дума

visibility 55

Юрий Медведев

Реформата в РАН, за необходимостта от която много учени говорят вече от няколко години, изглежда ще започне. В академията е създадена специална комисия, която трябва да раздели институтите на три категории.
С какво не устройват РАН приетите на Запад системи за оценка? Ще се закриват ли слабите институти? За това разговаряме със секретаря на Комисията по оценка на резултатността на научните организации на РАН професор Андрей Кулагин.
- Ръководителят на министерството на образованието и науката Андрей Фурсенко неведнъж е заявявал, че в РАН повече от половината от институтите не отговарят на световното ниво и затова е необходима строга система на оценки на резултатността на работата на институтите, от която да зависи финансирането им. И правителството застана на страната на чиновниците. Защо РАН упорито отхвърляше предложението на министерството?
- Ако човек години наред се храни лошо, то той не само няма да се оттърве от стари болести, но и ще се разболее от много нови или, най-вероятно, ще умре. А през най-тежките кризисни години РАН не само не умря, но сега постепенно увеличава потенциала си.
Второ, как да сравняваме нашите институти със световното ниво? Във физиката и химията е ясно. А изследването на новгородските брезови грамоти или архангелския фолклор? Тук ние самите сме световно ниво, никой друг не се занимава с това.
РАН не е отхвърляла предложението на министерството, а настояваше, че е необходимо да се взимат под внимание специфичните черти на фундаменталната наука.
Академията отдавна проверява институтите си. Веднъж на всеки 5 г. във всеки институт идва комисия и "го оглежда" по много параметри. Ние не възнамеряваме да се отказваме от съществуващата система за оценяване. Положителните й страни ще ги съчетаваме със схемата, предложена от правителството.
Кое е принципно новото? Може би само искането да се проверява едновременно цяла група институти, занимаващи се със сходна тематика, например микробиологически. Но трябва да сме готови, че няма да получим еднозначна картина. По някои параметри един институт ще е по-напред, по други - втори, и т. н.
- А ако се открият очевидни аутсайдери, РАН ще се реши ли да ги закрие?
- Засегнахте може би най-важния въпрос: каква е целта на цялата тази акция? За министерството на образованието и науката - това е отсяването на слабите институти. Ние си поставяме малко по-различна задача. Ще кажа може би нещо малко парадоксално: за академията не е важно дали ще се затвори един или друг институт или пък му дават най-висока категория.
За академията е важно цялата система от институти да работи като един общ организъм, като добре обигран оркестър, за да бъдат обхванати важните направления в науката.
- Нека да сложим точките над "i". В РАН сега всички институти са първа категория и имат на практика равен достъп до финансите. Правителството настоя да се откажете от уравниловката и да разпределите институтите в три категории. Какво ще стане с тези, които останат в третата - ще си загубят ли научния статут?
- Ако сляпо се следва буквата на закона, те по-скоро би трябвало да бъдат закрити. Но закривайки институт, ние заедно с това закриваме някакви направления на изследванията. Да си представим хипотетична ситуация: институтът, който се занимава с екологията на Байкал, получава слаба оценка. И какво да се прави? Да го закрием? Очевидно е, че това би било грешка.
В науката е трудно да се предскаже каква тематика може да направи "изстрел" в бъдеще. Например нашите учени откриха хребета Ломоносов през 1949-а. Оттогава минаха 60 г. и едва преди няколко години политиците разбраха значението на това откритие и започнаха да отстояват геополитическите интереси на Русия в Арктика. Още веднъж ще повторя - ние само мерим температурата на "болния", а диагнозата и лечението ще определя ръководството на РАН.
- Какъв е инструментът, с който ще измервате?
- Предложената от министерството на образованието и науката скала на показателите на работата на институтите ние разширихме почти двойно, като се опитахме да вземем предвид особеностите на академията. Оценява се в частност съответствието между тематиката на института и държавните приоритети в сферата на науката, как институтът участва в международните проекти, какви научни школи има. Разбира се, оценява се как институтът работи с младежта, как използва уникалното оборудване и т. н.
- Кога ще стартира кампанията за оценката на институтите?
- Още през следващата година. За пет години ние трябва да проверим всичките 430 института на РАН.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 612

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 698

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 683

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 707

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 684

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ