София все още не е съгласна да подкрепи Скопие за ЕС
Напрежението между Скопие и София нараства с наближаването на датата, в която трябва да се одобри преговорната рамка на Северна Македония за членство в ЕС. Днес външният министър Екатерина Захариева обяви, че има напредък по отворените въпроси между двете държави, но все още страната ни не е готова да „пусне“ Скопие в Евросъюза. Още по-категорична бе позицията на вицепремиера и военен министър Красимир Караканачов. Според него доверието между София и Скопие е загубено и ние няма да подкрепим съседите.
Ябълката на раздора в последните дни е настояването на Северна Македония България да признае съществуването на македонска идентичност и македонски език.
Екатерина Захариева съобщи, че в Берлин е имала среща с министрите на европейските въпроси и външните работи на Северна Македония, разговорите са продължили пет часа и са се случили с посредничеството на Германия, която е ротационен председател на ЕС.
Все още имаме шанс да постигнем съгласие по преговорната рамка, но не е много времето, каза Захариева.
Очаква се темата да бъде обсъдена на заседание на заседание на Съвета "Общи въпроси" на 10 ноември, като дотогава българската позиция трябва да е ясна. В същото време дипломатически източници не изключват възможността въпросът да продължи да се обсъжда още няколко седмици. Берлин обаче опитва да постигне пробив в рамките на германското председателство и ще иска процесът да бъде задвижен до края на годината.
Захариева уточни, че напредъкът е по два конкретни въпроса – че името „Северна Македония“ изключва териториални претенции към България, има и сближаване по въпроса за езика, но не стана ясно какво точно е то.
Припомняме, че София настоява да се използва формулировката от 2017 година "официален език на Република Северна Македония“ или да се признае, че македонският език е на българска основа. България настоаява и за категоричен отказ от предявяването на претенции за малцинство в България.
Официалната позиция на България в последните дни бе, че настоява Северна Македония да признае българските основи на езика и народа си, за да одобри началото на преговорите.
Красимир Каракачанов, за разлика от Захариева, не е готов на никакви отстъпки.
Първо бих искал да отбележа усилията на министъра на външните работи Екатерина Захариева и на председателстващата Европейския съюз Федерална република Германия за опита им да доближат позициите на българската и на македонската страна, започва официалната позиция на вицепремиера и лидер на ВМРО.
Подкрепям основните констатации на българския външен министър, че двустранният договор между Република България и Република Северна Македония не се спазва от македонска страна. В резултат на това към този момент доверието на София към Скопие е изгубено, поради системно неизпълнение на поетите от македонска страна ангажименти, смята Каракачанов.
Припомням, че от октомври 2019 година насам има Рамкова позиция, утвърдена и от българския парламент, ясно дефинираща сроковете и условията, при които България ще подкрепи членство на РСМ в Европейския съюз.
Нито едно условие от Рамковата позиция не е спазено от македонска страна, особено условията за постигане на напредък в работата на двустранната историческа комисия, която практически бе едностранно блокирана от правителството в Скопие, подчертава той.
Напълно неприемливо остава за мен Македония да получи подкрепа за започване на преговори за ЕС с намирането на какъвто и да е компромис с Декларацията от 1999 г., подписана между двете страни, или без ясно признание от страна на Скопие на българските корени на съвременния македонски език и история след 1944 година, казва още вицепремиерът.
Не смятам, че към момента България разполага с гаранции от македонска страна за изпълнението на Договора от август 2017 г. и не приемам, че такива гаранции могат да бъдат изявления на членове на македонското правителство, или само декларация от тяхна страна.
Единствена гаранция би могъл да бъде писмен анекс към Договора от 2017 г., отразяващ българската Рамкова позиция и декларацията на българския парламент от октомври 2019 година, допълва Красимир Каракачанов.
В обратен случай България не може да подкрепи европейското членство на Македония при никакви условия и при никакъв външен натиск, ако за целта българската страна ще трябва да жертва своите национални интереси, допускайки в ЕС една антибългарска държавна идеология, наследена от времето на комунистическа Югославия и – за съжаление - съхранявана с всички усилия от сегашното правителство в Скопие, завършва позицията.