Социалистите обсъдиха с ресторантьори спънките пред бизнеса и бюджета
/ брой: 229
Народните представители от "БСП за България" Христо Проданов, проф. Румен Гечев, Валери Митов и Богдан Боцев проведоха миналата седмица среща с национално представени ресторантьорски организации в Народното събрание във връзка с обсъждането на бюджета за 2024 г.
"Говорихме за пречките, за спънките пред бизнеса, за това, че последствията от ковид кризата още не са отшумели. По думите на представителите на ресторантьорските организации тогава е натрупана сериозна фирмена задлъжнялост, която все още не е преодоляна, натрупани са задължения към банки, кредитори. Един бизнес, който не е работил нормално 3 г. - няма как да бъде възстановен за 1 г., коментира след срещата зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" и бивш министър на туризма Христо Проданов.
"БСП е последователна в подкрепата си за туристическия бранш като цяло и в позицията си, че туризмът трябва да е приоритетна държавна политика. В тази посока е и подкрепата ни за ресторантьорството като водещ подотрасъл на туризма", посочи Проданов.
Бившият министър на туризма беше категоричен, че България има всички дадености и потенциала да развива туризма и земеделието. "За съжаление, за финансовия министър и днешното правителство това не е приоритет. Но пък е в ущърб на българския бюджет. Защото туризмът е най-голeмият чуждестранен инвеститор, той носи най-голям дял чисти приходи за българския бюджет. Защото европейският гражданин идва от Берлин или Мюнхен и харчи заплатата си тук - в България. С тези пари ние после плащаме пенсии, възнаграждения на учители, на на служители в бюджетния сектор", коментира народният представител от БСП.
"Ако искаме да имаме развита и богата държава - туризмът трябва да е приоритет. И да има държавна подкрепа", категоричен бе Христо Проданов.
Междувременно в праламента гласува намален ДДС от 9% за ресторантьорите да има и през цялата 2024 г., а наред с това в Закона за ДДС и в други данъчни закони да се въведат редица мерки, които МФ очаква да доведат до изсветляване на този сектор и да покрият загубите за бюджета от намаления данък. Това бе прието на първо четене в пленарна зала с промени в ДДС, въпреки че водещата бюджетна комисия и икономическата комисия го отхвърлиха и препоръчаха на парламента да не се приема.