14 Юли 2025понеделник02:34 ч.

Позиция

Спекулативна игра на нерви с петрола

САЩ вдигат залога в геополитическата игра в отчаян опит да си върнат загубеното влияние и позиции след прекалено успешното разиграване на картите от страна на Путин

/ брой: 279

автор:Валентин Георгиев

visibility 321

Прави впечатление, че всяка новина, свързана с цените на петрола, се отразява основно в интерпретации за това колко зле става Русия (в резултат на санкциите от ЕС!), като че ли останалите държави, навързани "на клона", цъфтят при това положение. Такива първосигнални коментари, дори изречени от специалисти, са си част от пропагандата, най-малкото защото отразяват едностранчиво нещата. Истината е далеч по-сложна и многопластова.  
Първо, намаляването на цените на петрола толкова драстично не е добре за никой - в САЩ например голяма част от производителите на шистов петрол и газ просто ще спрат да произвеждат, а тези, които са инвестирали с кредити - ще фалират, твърдят експерти. Второ, част от страните от ОПЕК ще трябва да намалят също добива си, ако той осезаемо падне под себестойност, за да не губят, а трябва да преработват и бюджетите си, и да свиват разходите си.
В този петролен пъзел Русия няма да понесе особени загуби, защото добива едно от най-евтините по себестойност горива в света. Резултатът е, че няма да получи приходите, планирани в бюджета си, но това важи със същата сила за абсолютно всички производители, в т.ч. и за инициаторите, започнали спекулативната игра. Затова и не се забелязва сериозно намаляване на цените за крайния потребител! Русия не е СССР от края на миналия век, нито САЩ са същите. Танцът с петролните цени само потвърждава тезата, че, затъвайки, задокеанските свръхчовеци са готови да унищожат всички.
Този път обаче май няма да им се получи! Пазарът ще накара нерентабилните производители да спрат добива и цените ще тръгнат пак нагоре в средосрочен план. Русия няма да е сред тези, които ще се уплашат лесно и ще спрат да добиват и при 30 долара за барел, ако спадът продължи, което обаче не се знае за добиващите фирми в други държави. А САЩ просто вдигат залога на масата на геополитическата игра в отчаян опит да си върнат загубеното влияние и позиции след прекалено успешното разиграване от страна на Путин.
Вместо да се свие в ъгъла и да приеме всички условия на Вашингтон, Русия изведнъж се оказа в печеливша позиция. Сега играта вече не е кой ще вземе Украйна, а чия икономическа система ще рухне първа - тази на САЩ или тази на Русия. Козовете, изглежда, са в Китай, на който американската игра на революции в собствената му страна никак не се харесва. На практика Русия и Китай отвръщат на петролната атака със "златна инвазия" чрез създаване на огромни златни резерви. Именно така те дават истинска тежест на валутата, за разлика от пробития книжен долар, който всяка печатница може да произведе.
Да видим... но май ще се сбъдне древното китайско проклятие: "Дано живееш в интересни времена!"

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ