30 Април 2024вторник05:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Спешни мерки срещу "син език" по преживните животни в Хасковско

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 53

Мерки за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта "син език" по преживни животни в Хасковския район ще бъдат предприети с решение на областната епизоотична комисия. Тя беше свикана на спешно заседание вчера заради възникване на първично огнище на заболяването в стадо в с. Мандрица, Ивайловградска община. Това съобщиха от областната администрация, цитирана от БТА.
Болестта "син език" се предава на преживните животни чрез ухапване от комари. Смъртността не е голяма и е причинена основно от настъпили усложнения, е информирал д-р Владимир Хърсев от Областната дирекция по безопасност на храните ОДБХ). Той е уточнил, че за хората няма опасност.
Със заповед на областния управител Кадир Исов ще се контролира дали се спазват предпазните зони около огнището на болестта в радиус от 100 км. В тях попадат всички общини на областите Хасково и Кърджали, градовете Неделино и Златоград в област Смолян и по три общини в областите Стара Загора и Ямбол. Отделно е определена наблюдавана зона в радиус от 150 км от първичното огнище.
ОДБХ има задача за дезинфекция и дезинсекция на заразения обект, евтаназиране и загробване на всички заболели животни, клинични прегледи през две седмици на преживните животни в посочените зони и вземане на кръвни проби.
В часовете на активен летеж на комарите е забранена пашата на всички възприемчиви животни, отглеждани в селищата на двете зони.
Болестта "син език" се наблюдава в години на висока влажност и по поречието на водни басейни. Последно в областта е наблюдавана през 1999 г.

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 395

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 414

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 426

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ