20 Април 2024събота17:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Срещу ръжен не се рита

Как прие Белград края на наблюдаваната независимост на Косово

/ брой: 212

Косово направи още една крачка към пълен суверенитет и независимост, след като Западът изтегли ключовата Международна управляваща група (МУГ), която осъществяваше мониторинг върху обявилата независимост от Сърбия нейна бивша автономна област.  Международната управляваща група за Косово, която създаде Международната цивилна канцелария в Прищина, на практика въведе в действие решението от юли т.г., с което на Косово се дава още по-голяма възможност да се наложи като държава както във външно- така и във вътрешнополитически аспект.
Западни представители, начело със създателя на Плана за Косово Марти Артисаари и немският външен министър Гуидо Вестервеле, заявиха, че Косово е заслужило това право 13 години след войната от 1999 г. и четири години след обявяването на независимостта на страната през 2008 г.
На практика бившата сръбска автономна област е малка територия (около 23 000 кв.км) в Югоизточна Европа без излаз на море, разположена между Албания, Македония, Черна гора и Сърбия. В Косово живеят над два милиона души, над 90% от които са етнически албанци, а останалите са основно сърби (като за техния брой се спекулира и от страна на Белград, който твърди, че са над 250 000, така и от страна на Прищина, където смятат, че в Косово има-няма 50 000 сърби. Истината е някъде по средата - между 100 и 120 000 сърби живеят в Косово и Метохия, като огромната част от тях са в четирите сръбски общини на север и главно в разделения по река Ибър град Косовска Митровица. Останалите живеят, или поне така се казва, в анклави южно от р. Ибър (Грачаница, Косовско Поморавие, Щръбце, Брезовица и др.), както и представители на други етнически общности, между които и над 10 000 горани, които по времето на предишното българско правителство бяха идентифицирани като етнически българи-мюсюлмани. Впрочем и до днес от тези опити няма нищо и гораните продължават да признават единствено Белград и Сърбия за своя родина.
Косово, особено в западната си част, има прекрасни природни дадености, а също така на територията му се намират едни от най-големите залежи на лигнитни въглища в Европа.
Въпреки това новината за независимостта не означава, че пътищата се разделят напълно и Косово от началото на тази седмица ще бъде едноличен господар на съдбата си. Редица западни агенции и представители ще продължат дейността си, а много от тях ще запазят и контролните си функции.
Германия и САЩ - най-влиятелните държави сред над 90-те страни, признали Косово до момента, приветстваха решението на МУГ и открито обявиха, че ще продължат да подкрепят Прищина по пътя й към цялостен суверенитет. Европейският комисар по разширяването Щефан Фюле обеща подкрепа за бъдещето на Косово, призовавайки неговите лидери "да запазят консенсус за продължаване на необходимите реформи, да се ангажират конструктивно със Сърбия и да стигнат до всички (етнически) общности".
Международните мисии, които отговарят за мира и спазването на закона - силите на НАТО (КФОР) и мисията на ЕС (ЕУЛЕКС), ще останат в Косово, както и част от администрацията на ООН (ЮНМИК), която управляваше Косово след войната от периода 1999-2008 г.
Косово все още не може да членува в ООН и в международни организации, докато Русия, продължава да блокира признаването му.
Сърбия от своя страна твърдо настоява, че никога няма да признае Косово: "За нас въпросът за Косово остава нерешен, докато то не стане част от Сърбия", заяви премиерът Ивица Дачич. "Ние не признаваме нито наблюдаваната, нито ненаблюдаваната независимост", продължи той. Ама кой го пита? Основното условие Сърбия да продължи пътя си към ЕС е нормализирането и ускоряването на процеса на преговорите между Белград и Прищина. С изявлението на Дачич се изчерпа и реакцията на официален Белград, която по същество не се различава от становището по въпроса на предишното сръбско правителство. Но за разлика от него сегашната сръбска управляваща гарнитура е съвсем наясно, че "срещу ръжен не се рита" и всичко ще бъде сведено до декларативни изявления без реално покритие.
Сърбия също така не приема оценките, че Косово е подобрило защитата на правата на малцинствата. Но, от друга страна, без прилагането на практика на споразуменията, постигнати от предишното сръбско правителство в Брюксел между тогавашните преговарящи Борислав Стефанович и Едита Тахири, напредъкът на Сърбия по пътя й на европейска интеграция ще си остане един мит.
Косовският премиер Хашим Тачи обяви, че след прекратяването на наблюдаваната независимост на Косово приоритетите на Прищина ще бъдат интеграцията на северните райони на Косово, населени главно със сърби, визовата либерализация и Споразумението за стабилизиране и асоцииране с Европейския съюз. На пресконференция по повод прекратяването на международното наблюдение Тачи каза, че Северно Косово е допълнителна отговорност за него и вече има подготвен план за неговата интеграция. Преведено това означава, че сърбите на север или ще се интегрират, или... никак няма да им е лесно, нито пък ги очаква светло бъдеще.
Тачи подчерта, че ще се стреми към добросъседски отношения, особено към нормализиране на отношенията със Сърбия, което е предпоставка за мир и стабилност и за европейска перспектива на целия регион.
Понеделник отбеляза важен момент за малкото Косово, тъй като група от 25 държави официално сложи край на наблюдението над младата държава, която направляваше откакто някогашната сръбска провинция обяви независимост. Това е знак на доверие, че новата държава е узряла достатъчно от 2008 г., за да поеме съдбата си в свои ръце, коментира АП. В действителност обаче няма да има голяма разлика за балканската страна след парламентарната церемония, с която е отпразнувана промяната.
Европейският съюз се надява, че Косово и Сърбия постепенно ще преодолеят спора, съблазнени от перспективата за членство в съюза. Има известен напредък, така че косовските граждани сега могат да пътуват в Сърбия със собствените си документи за самоличност, но не и с регистрационни номера от Косово на автомобилите си. По-рано в Брюксел, в края на миналата година, Сърбия се съгласи да признае косовските университетски дипломи, ако са легализирани от трета страна, а преди около две седмици сръбското правителство прие решение, че представителита на Белград могат да присъстват на регионална срещи заедно с косовска делегация, дори ако до името на Косово няма звездичка и уточняващ текст по отношение на международния му статут.
Косовският премиер Хашим Тачи обобщи: "Много още остава да се свърши, но статутът на Косово се затвърждава и засилва с всеки изминал ден".
А какво остава за Белград? Май не особено много... Или ще си нормализира отношенията с Косово, или ще вземе да изостане по пътя си към ЕС от бившата сръбска провинция така, че в един момент условията за членството на Сърбия да се поставят не от Брюксел, а от Прищина...

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ