07 Юли 2025понеделник15:49 ч.

Срив и срам

/ брой: 236

автор:Деси Велева

visibility 8886

Сривът в българското образование е факт от десетилетия, виждаме го на всякакви външни оценявания, изпити, матури. Виждаме го и от качеството на завършващите висшисти, от квалификацията на служителите в почти всяка професионална област. Но си е друго да ти го наврат в лицето от чужбина. Звучи някак по-достоверно и срамно. Поредното издание на глобалното проучване на функционалната грамотност PISA го показа. Натика българските ученици на дъното по уменията им по математика, по четене, по природни науки. Но пък то ще изхвърли към небето една лавина от образователни експерти, които седмици наред ще коментират причините и последствията за българското общество.
То и затова образованието е на това равнище. Защото всички разбират от него и се бутат да дават препоръки, да правят стратегии и да променят закони. Всеки знае какво е нужно да се направи, а кофата с плявата накрая се излива на главите на учителите и на учениците. Да се оправят както могат. Експертите са си дали вещите и многообещаващи съвети, а крайните потребители да му мислят.
Фатален уклон придобива една неекспертна, но гласовита група - тази на родителите, които се нахъсват един друг във виртуалното пространство и добиват самочувствието да се бъркат в българското училище. Само дето закони не са прописали, макар че шансът е малък, защото в мнозинството си нямат достатъчна грамотност. Та нали и те са продукт на същата тази образователна система, която осакатява децата им. Допусна се родителите да се намесват в конкретната работа на учителите и да оспорват авторитета им, което довърши преподавателите и желанието им да дават всичко от себе си.
Поредният образователен министър сега показва мускули и голямо желание да направи още една реформа, която да пробуди онази забравена жажда за знания, крепяла народа ни през по-тъмни времена. Но не започна добре. Да правиш промени и да подготвяш целенасочено учениците да учат само заради един конкретен изпит, е малко като преписвачество. Първо се поставят основите - как трябва да се учи, какво и по какви учебници, а не да се гони самоцелно крайният резултат, че да не се изложим на международно ниво.

Декларациите - в лева, плащаме данъка в евро

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 122

Само две безплатни лекарства за деца до 7 години

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 122

Между 150 и 200 пожара всеки ден у нас

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 122

Терзиев иска платено паркиране и за 15 минути

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 122

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 695

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 523

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 547

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 564

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ