13 Юли 2025неделя00:30 ч.

Стъклени уникати, вдъхновени от "Двореца", показват в Каменната му зала

/ брой: 56

автор:Дана Русева

visibility 4278

С изложбата "Изкуството в "Двореца" - вдъхновение", подредена в Каменната му зала, културният център, Училището по стъкларство, живопис и промишлен дизайн във Валашске Мезиржичи и Училището по изкуства в Тренчин отбелязват успешното завършване на съвместната си дейност по проект "Модерен дизайн - Чехия-Словакия-България", който се финансира по програма "Erasmus+" на Европейския съюз.
В експозицията, която се открива на 23 март, са представени произведения от стъкло и керамика, изцяло вдъхновени от "Двореца" в Балчик. Те са продукт на поредица художествени пленери, които двете училища проведоха в България на територията на архитектурно-парковия комплекс "Двореца" от началото на проекта през октомври 2016 г. досега. Творчески наставници на пленеристите от чешка страна бяха майстор магистър Йозеф Дивин и Красимира Колчева, а от словашка - Владислав Кадоки и Ивета Охранкова.
И през това лято доброволци от Училището по стъкларство, живопис и промишлен дизайн във Валашске Мезиржичи, Чехия, ще работят в "Двореца", каза директорката Жени Михайлова. Младите хора ще бъдат включени в организацията на различни дейности и събития.
Културният център очаква одобрение на друг международен проект. Партньори в него ще бъдат "Двореца", Художествената галерия в румънския град Галатия и отново Училището по приложно изкуство във Валашске Мезиржици, добави Михайлова. Проектът се нарича "От древността до съвремието". Той е насочен към опазването на различни паметници на културата. В неговата реализация ще бъдат включени археолози,  архитекти и историци, които ще споделят добри практики.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ