Старозагорската опера тръгва на турне
Трупата ще представи "Кармен" от Бизе в града на липите, Свиленград, Велико Търново и Габрово през февруари
/ брой: 28
Старозагорската опера ще представи своя атрактивен и зрелищен спектакъл на операта "Кармен" от Жорж Бизе в четири града - Стара Загора (5 февруари, сцена Опера), Свиленград (16 февруари, НЧ "Просвета"), Велико Търново (23 февруари, Дворец на културата и спорта "В. Левски") и Габрово (24 февруари, спортна зала "Орловец"). Всички спектакли са с начален час 19, с изключение на гостуването в Свиленград - спектакълът ще започне в 18 ч., научи ДУМА от Сийка Лапачка.
"Кармен" е всичко около нас, целият живот, целият свят, без сенки, без недоизказаност", казва Ромен Ролан. Операта "Кармен" е най-ярката творба на френския композитор Жорж Бизе, създадена върху сюжета на едноименната новела на Проспер Мериме. Творба, която е своеобразен феномен в оперната литература - заглавието се определя от ценителите и музикалните специалисти като най-популярната и обичана опера на всички времена.
През лятото на 2015 г. на сцената на Античния форум в Стара Загора бе представена нова сценична версия на операта "Кармен", а през октомври шедьовърът на Бизе влезе с голям успех в оперната зала. Режисьор на спектакъла е Георги Динев, сценична адаптация Димо Костадинов, диригент на хора Младен Станев. Спектаклите ще дирижират Масаюки Хонда от Япония (Стара Загора), Красимир Къшев (Свиленград), Иво Майнен от Холандия (Велико Търново и Габрово).
В ролята на Кармен във Велико Търново и Габрово зрителите ще видят Гергана Русекова, а в Стара Загора и Свиленград - Михаела Берова. Борис Тасков ще им партнира в ролята на Дон Хосе, Ивайло Джуров ще се изяви като Ескамилио в Стара Загора, а Валери Турманов - в останалите градове, Русалина Мочукова ще бъде Микаела във Велико Търново и Габрово, Емилия Джурова - в Стара Загора, а Деси Стефанова - в Свиленград.
Участват още Яница Нешева (Велико Търново и Габрово) и Камелия Стойчева (Стара Загора и Свиленград) в ролята на Фраскита, Нели Нечева ще бъде Мерседес в Стара Загора, а Емилия Джурова - в Свиленград, Велико Търново и Габрово, Диман Панчев (Свиленград) и Евгений Арабаджиев - в ролята на Цунига, Ивайло Йовчев - Ремендадо, Любомир Петков - Моралес, Теодор Петков - Данкайро и др. Участват хор, оркестър и балет на Държавна опера Стара Загора, Прабългарска школа за оцеляване "Бага-Тур".
Гергана Русекова и Борис Тасков
Михаела Берова
Снимки ДО Стара Загора