11 Юли 2025петък09:32 ч.

Няколко думи

Стига игрички

/ брой: 244

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1475

Годишната инфлация в България е 6,3%, което е над средното ниво на Европейския съюз от 5,2%, сочат последните данни на Евростат. От своя страна НСИ отчете 10-годишен рекорд, според който от ноември 2020 до ноември 2021 г. животът е поскъпнал със 7,3 %. И финансовият министър ни предупреди да чакаме висока инфлация през пролетта. (Вж. статията "Финансовият министър очаква висока инфлация през пролетта".) 

Дано тя не се изчислява от хора, които не влизат в магазин да пазаруват, защото там етикетите с цените рисуват съвсем друга картина. Доскоро управляващите ни омайваха, че под техните грижи забогатяваме, защото заплатите непрекъснато се увеличават. Явно те не разбираха, че едно е да ти расте заплатата, а съвсем друго е да ти се увеличава банковата сметка и покупателната способност. Последното в днешни условия за обикновените хора е невъзможно, защото разходите на домакинствата нарастват значително по-бързо от доходите. А какво ни чака догодина с тези цени на ток и газ, не е за мислене.

Понякога сравняват инфлацията с отрова, защото, ако е в големи количества, тя убива, но при правилно дозиране може да има и здравословен ефект. Тук изникват два въпроса. Първият е дали изобщо може да се говори за здравословно обедняване. Другият е, че през годините на т.нар. преход обикновените хора поеха прекалено големи дози с уж лечебна "отрова". 

Първите дози с "отрова" им бяха "инжектирани" през 1991 г., когато правителството на Димитър Попов освободи цените на всички стоки. Тогава инфлацията надмина 350%. Нещо подобно се случи и през зимата на 1997 г., когато цените в магазините се меняха през час. 

Сега скоковете на стойностите на енергоносителите ни подготвят за поредната доза, която явно няма да бъде последната.  Защото, след няколко години, когато еврото официално измести лева, се задава следващата порция поскъпване. Колко голяма ще бъде тя, засега можем само да гадаем. 

Някои пък сравняват икономиката с двигател на автомобил. И казват, че инфлацията имала същото значение за нея, каквото маслото за двигателя. Когато е в повече, капакът се цапа, а когато е малко, двигателят прегрява. Очевидно в момента петната от масло започват да избиват. 

А иначе условия за инфлация у нас има много - цените на енергоносителите, политическата и здравната криза, икономическите дисбаланси. Според изследвания на БАН, стандартът на живот у нас спрямо останалите страни от ЕС е 4-6 пъти по-нисък и за да ги настигнем, ще ни трябват най-малко 45 години. Явно "лекарството" инфлация досега не ни помага. Стига ни тъпкаха с него.

 

 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ