Стикерите за "Гражданска отговорност" падат най-рано 2017 г.
/ брой: 284
Стикери, които шофьорите лепят на предното стъкло на автомобила, за да удостоверят наличие на валидна застраховка "Гражданска отговорност", вероятно ще отпаднат след около 2 години. Това стана ясно на вчерашното заседание на депутатите от икономическата комисия в парламента, които разгледаха на второ четене новия Кодекс за застраховането. Те решиха засега зелените лепенки да останат. С условието обаче въпросът да бъде разгледан отново през 2017 г.
Спорният текст, който забраняваше сключването на "Гражданска отговорност" по интернет, беше решено да отпадне. Така хората вече ще могат сами да избират дали да си купят задължителната автозастраховка през интернет или от офис на застраховател или брокер. Ако полицата бъде купена онлайн, хартиеният носител, както и стикерът, ще бъдат изпращани по куриер.
Друга поправка в застрахователния кодекс въвежда наказание от 400 лева за физическите лица при липсата на "Гражданска отговорност". По данни на застрахователите около 15% от автомобилите у нас нямат сключена задължителната застраховка.
Също така шофьорите вече няма да е необходимо да плащат допълнителни суми, за да получат към "Гражданска отговорност" сертификата "Зелена карта". С приетите от депутатите поправки сертификатът вече ще се издава безплатно и ще се получава още при сключването на полицата.
С друго изменение в кодекса задължават пострадалия при катастрофа първо да предяви доброволна претенция към застрахователя, а едва след това, ако не е доволен, да може да се обърне към съда. В момента всеки пострадал при пътнотранспортно произшествие може да си избере дали направо да поиска обезщетение от българския съд, или да се обърне към застрахователя на причинителя на произшествието по линия на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
Тази промяна предизвика дебати по време на заседанието на комисията. "Вече потребителите ще трябва задължително да минат през процедурата за доброволно предявяване на претенция към застрахователите. А това е ограничаване на правото на избор", сигнализира адвокатът по застрахователно право Деян Николов. Той предупреди, че в много от случаите застрахователите умишлено бавят процедурата и накрая изплащат 4-5 пъти по-ниско обезщетение от поисканото. Въпреки предупрежденията депутатите прекратиха дебатите по този текст и оставиха промяната - първо предявяване на претенция към застрахователи, а едва след това възможно е обръщане към съда.