29 Март 2024петък16:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Румен Овчаров:

Страхлив и некомпетентен бюджет

/ брой: 251

visibility 30

След 4-те години управление на ГЕРБ ще имаме 3 млрд. евро нови заеми и 3 млрд. по-малко във фискалния резерв, казва депутатът от Коалиция за България в интервю за "Денят започва" на БНТ

- Нека поговорим за бюджета, защото темата е важна. Бюджет на мизерията казвате вие, защо?
- Не, аз бих казал - излишен бюджет, или ако трябва да го кажа с две думи, страхлив и некомпетентен бюджет.
- Давайте примери и доказателства за това?
- Примерно Симеон Дянков сам каза, че брутният вътрешен продукт ще расте с 2,9%, пък го е смятал при 1,5%. А защо не е компетентен? Общо взето, номиналният ръст,  реалният плюс инфлацията, който е заложен в бюджета, е около 6%. Т.е. 6% икономиката на страната ще произведе повече, отколкото тази година. И въпреки че тази икономика, този бизнес ще работи по-добре, ние предвиждаме със 70 млн. по-малко корпоративен данък. Т.е. фирмите, които уж ще произвеждат по-малко, ще плащат по-малък данък, т.е. те ще имат по-малки печалби. Това не ви ли се струва доста абсурдно? И в същия този момент същите тези фирми или хората, които работят в тях, ще платят със 130 млн. повече данъци върху доходите си. Т.е. тези фирми, които ще произведат по-малко и ще платят по-малко корпоративен данък, ще платят на работниците си 1,3 млрд. лв. заплати, за да могат те със 130 млн. да платят повече в хазната. Това вижда ли ви се икономически логично? А като добавим към това и увеличените приходи от ДДС с над 600 млн. и от акцизи с над 300 млн. при положение, отново повтарям, че бизнесът ще се свива според корпоративния данък - то става доста абсурдно. Разбира се, логиката с това, че, видите ли, ще импулсираме икономиката, като вкараме свежи капитали за сметка на еврофондовете - 3 млрд. евро фондове, не я виждам. Наистина ли някой сериозно го мисли, че за една година България ще усвои 3 млрд., при положение че сега за 5 години е усвоила 1,2 млрд.? Това са абсолютно несериозни неща.
- Като казвате страхлив бюджет, можеше ли този бюджет за бъде по-смел в условията на тази криза, която е около нас?
- Може. Всички страни, които излизат от кризата, излизат за сметка на действията на правителствата си. То е очевидно, че и нашите вече виждат, че за сметка на увеличен износ няма как да расте икономиката и за това се опитват да стъкмят нещо. Но и това няма как да се случи. И още нещо ще кажа, този бюджет може да изглежда, като че ли гарантиращ финансовата стабилност, но това е бюджет, който до момента вече е взел над 2 млрд. нови заеми. До края на следващата година ще вземе още поне толкова, т.е. ще станат около 5-6 млрд. нови заеми в България, т.е. 3 млрд. евро. Той ще е изхарчил поне 3 млрд. от фискалния резерв, вече ги е изхарчил на практика. Т.е. след 4-те години управление на ГЕРБ ще имаме около 3 млрд. евро нови заеми и 3 млрд. по-малко във фискалния резерв. Като това, казвам, са минималните оценки. И ще се кичим с лозунга или с етикета, че сме много финансово стабилни. За кого сме финансово стабилни? За тези, чиито заплати и пенсии сме замразили вече за 3 години?
- Ако БСП беше на власт и пишеше проектобюджет 2012, щеше ли да има увеличение на пенсиите, увеличение на заплатите, въобще увеличение на доходите?
- Щеше да има работеща икономика, която щеше да гарантира възможностите за увеличение на пенсиите и на заплатите. А сега вече става очевидно, че 4-те години управление на ГЕРБ ще станат синоним на икономическа криза, не само миналите 2 години и половина, а и следващите година и половина.
- Като ви слушам, това означава ли, че автоматично парламентарната група на левицата няма да подкрепи Закона за проектобюджета за 2012 година?
- Това, според мен, не е голямо откритие. Няма да го подкрепим.
- Не, това, че не е откритие, е със сигурност. Въпросът е кое не приемате в бюджета, казахте вече, но кое приемате?
- Честно да ви кажа, трудно мога да приема нещо. Логиката финансова стабилност и за сметка на тази финансова стабилност непрекъснато намаляване на преразпределението и от приходната, и от разходната част през бюджета - това в условия на икономическа криза е абсурдно. Аз бих помолил министър Дянков, като дойде тук, да го попитате, има ли държава в ЕС, която в годините, в които е излизала от кризата, е намалявала това преразпределяне през бюджета като дял от брутния вътрешен продукт. Няма такава държава. Даже Естония, която непрекъснато ни тикат в очите като пример, ами и тя преразпределя на 40%. А ние слизаме под 30%, с еврофондовете до 35%. Извинявайте, но това е просто абсурдна политика. Това е такъв фундаментален неолиберализъм, за какъвто не е нормално вече да се говори.
- На финала все пак да ви питам за този баланс - по-малко пари за системата на отбраната и сигурността за сметка на малко повече пари за сектори като културата, като образованието - това не го ли адмирирате поне?
- Какво да адмирираме - 20 млн., за какво говорим? Това е при един бюджет, който тази година ще бъде 80 млрд.
- Не е така, защото над 157 са милионите в повече за Министерство на образованието.
- Да, там има наистина увеличение, т.е. със значителен процент, просто трябва да видим за какво ще бъдат дадени. Като гледам какво се случва с БАН, аз просто не си обяснявам защо се прави това. Ако някой иска да оптимизира разходите за наука - да ги оптимизира, но трябва да потърси начините, по които да бъдат оптимизирани тези разходи, ако трябва да се преразгледа структурата на институтите, ако трябва да се преразгледа съставът на тези институти, да се търси оптималното. Но ти да унищожаваш науката в България, при положение че всички държави излизат от кризата, именно инвестирайки в бъдещето, т.е. в наука и образование - за мен е абсурдно.
                (Със съкращения)

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ