15 Юли 2025вторник06:35 ч.

Светослав Глосов:

Строителството все още не е излязло от кризата

Тази година са заличени 1100 фирми от бранша, в същото време са регистрирани 414 нови

/ брой: 246

автор:Дума

visibility 359

"Строителният бранш все още не е излязъл от кризата, дори не е тръгнал да излиза," коментира инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България, по време на провела се вчера пресконференция. "Със старта на големите инфраструктурни проекти е възможно положението да започне да се подобрява, а това би могло да се случи през пролетта на 2011 година", допълни Глосов.
"На 30 септември изтече срокът за годишно потвърждаване на строителните фирми. Преди 6 месеца очакванията бяха за отпадане на до 1500 фирми от регистъра. Тази прогноза бе потвърдена, макар че бройката на отпадналите фирми т.г. е 1100, което дава основание за умерен оптимизъм. В същото време са регистрирани нови 414 фирми, като към 20 октомври числото на общия брой фирми в регистъра възлиза на 4072. А регистрирането на нови фирми значи, че се появяват нови участници на пазара. За радост мнозинството фирми остават и продължават да работят", коментира председателят на най-голямата браншова камара у нас.
Както миналата, така и тази година регистърът се чисти от т.нар. конюнктурни фирми, създадени през 2006-2008 г., с цел строителство на една, две или няколко сгради. След свиването на пазара те отпаднаха от него, но големите строителни фирми не. Основната част от строителните фирми разширяват своя обхват на дейност. Те са увеличили своя числен състав, ресурс и възможности. Очакванията са и тази година да продължава да се понижава обемът на строителната продукция, като т.г. спадът се очаква да е над 20% спрямо 2009 г.
Фирмите във все по-голяма степен се ориентират към инфраструктурно строителство. Ръст на строителството има в инфраструктурните проекти, следствие на изграждането на магистрала "Тракия". Това ще е тенденцията и в следващите две години. Работи се по Дунав мост, магистрали "Марица" и "Струма". Очаква се строителството на завода за отпадъци в София. Сериозни проекти може да има и по енергийни инициативи, като над 15 000 работни места се очакват при строителство на АЕЦ "Белене".
Изпълнителният директор на Кредит Център, Тихомир Тошев, каза вчера по bTV, че всеки десети строеж в София е напълно спрян. "За около 30% от строежите има забавяне, което е от 6 месеца до 1 година", допълни той. По данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2010 г. е 576 и спрямо съответното тримесечие на 2009 г. намалява с 20.0%. Новопостроените жилища в тях намаляват с 34.7%, като техният брой е 4119.
Изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции, Борислав Стефанов, обяви в края на миналата седмица, че инвестициите в недвижимости са спаднали 10 пъти спрямо 2009 г.
 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ