Супергероите били лоши ролеви модели
/ брой: 188
Днешните супергерои популяризират насилнически и мачистки стереотипи сред малките момченца и по този начин ги заблуждават, твърди изследване на американски психолизи, цитирано от Би Би Си. Да гледаш супергерои, които бият злодеи, не е най-добрият образ за малчуганите, ако самото общество желае да насърчи по-сърдечните и положителни добродотели. Тези герои се различават значително от супергероите отпреди години, които имали и една по-уязвима страна, категорични са от Американската психологична асоциация.
Според учените единственият алтернативен ролеви модел в медиите е "кръшкачът" с циничен поглед към живота, който бяга от отговорност. Професор Шарън Лам е интервюирала 674 момчета на възраст между четири и 18 години, за да изследва предпочитанията им към книгите и какво ги вълнува по телевизията и във филмите. На базата на анкетите проф. Лам и екипът й от университета в Масачузетс анализирали мъжките ролеви модели, на които са изложени момчетата. Според учените съществуват два основни типа мъже - агресивният супергерой или кръшкачът-безделник.
"Има огромна разлика между екшън филмите днес и комиксите със супергерои в миналото", категорична е проф. Лам. "Днешният супергерой прекалено много прилича на екшън герой, участник в непрестанно насилие. Той е агресивен, саркастичен и рядко говори за добродетелите и правенето на добро в името на човечеството. Когато не са скрити зад своя геройски костюм, тези мъже експлоатират жени, парадират безразсъдно и изразяват мъжеството си чрез супероръжия", допълва Лам.
Момчетата могат да се вгледат и поучат от комиксите в миналото, защото без костюмите тези образи остават "истински хора, с истински проблеми и много уязвими". Докато "кръшкачите са смешни", но в никакъв случай не представляват добър пример за децата - те не обичат училище и не са отговорни.
"Помагайки на момчетата да не се отдават на този тип поведение в ранна възраст, всъщност осигуряваме една ключова стъпка към подобряването на здравето им и качеството на социалните им връзки", заключи д-р Карлос Сантос от университета в Аризона.