Тъмна сделка с рушвети тресе Париж
Викат за свидетел френския министър на отбраната по дело за смъртта на 11 французи в Карачи
/ брой: 270
Управляващата френска партия - Съюз за народно движение - е под обстрел заради кампания на бившия премиер Едуар Баладюр от 1995 г. Твърди се, че Баладюр е свързан с прекратяване на изплащането на комисиони по договор за продажбата на подводници на Пакистан и бомбена атака в Карачи, отнела живота на 11 френски инженери. Заплетеният сценарий на "аферата Карачи" включва военни сделки, комисиони и посредници, насочили милиони долари към банкова сметка. По-важното е обаче, че това е намек за политически интриги, които достигат до бившия министър-председател Баладюр и дори настоящия президент Никола Саркози.
За "следата Баладюр" се заговори заради атаката в Карачи (май 2002 г.), която може би има връзка с президентската кампания на експремиера през 1995 г. Тогава ръководител на щаба е самият Саркози. На вота Баладюр губи от съперника си Жак Ширак, който отменя редица комисиони за пакистански военни офицери. Според някои френски медии атентатът е пряко свързан със спирането на рушветите.
Загиналите са били служители на държавната корабостроителница "Дирекция за военноморско строителство" (DCNS), доставила на пакистанската армия три подводници "Агоста". В момента делото за смъртта на французите следва хипотезата за извършването на атентата като форма на репресия от страна на Пакистан заради прекратяването на комисионите.
Според в. "Монд" семействата на загиналите французи ще поискат съдебното изслушване на Ален Жюпе, настоящ министър на отбраната и бивш премиер през 1995 г., когато е било прекратено изплащането на комисионите по договора за продажбата на подводници. От своя страна Жюпе заяви, че не съществуват никакви доказателства за връзката между атентата и прекратеното изплащане на комисионите. "Ключов свидетел" в заплетената афрера също изрази съмнение, че има зависимост между бомбения атентат и решението на Париж. Бившият ръководител на частното военно дружество SOFRESA Мишел Мазен отхвърли твърденията пред левия в. "Либерасион".
Миналата седмица "Либерасион" публикува доклад, в който се твърди, че има доказателства за сума в брой на стойност 10 млн. франка (около $2 милиона по това време), депозирана по сметката на кампанията на Баладюр. Според "Либерасион" Баладюр е използвал двама бизнесмени с ливански произход като посредници в сделката. Изданието твърди, че според условията на сделката пакистански служители трябвало да получат 338 милиона франка комисиона, а други 216 милиона щели да бъдат добавени към цената на договора и така да се върнат в сметката на Баладюр като рушвети.
Френският сайт за разследвания Mediapart също публикува множество документи по случая, включително доклади на люксембургската полиция. Според Mediapart властите в Люксембург разследват дали Саркози (в качеството си на финансов министър през 1994 г.) е създал офшорна компания, за да се манипулира транзакциите в сделката с подводниците.
Баладюр и Саркози категорично отричат изнесените твърдения. Френският президент ги определи като "гротескна измислица". Малко след атентата през 2002 г. групировка, свързана с терористичната мрежа "Ал Кайда", пое отговорност за атаката. Според запознати със случая дори в твърденията за комисионите да има капка истина, ще е много трудно да се докаже връзката между Париж и рушветите.