14 Юли 2025понеделник15:15 ч.

Търговия с гражданство

/ брой: 190

автор:Георги Готев

visibility 3787

България е една от страните в ЕС, които раздават гражданство на съседни страни и държави от региона по съкратена процедура. Давайки лесно гражданство на македонци, сме в една компания с Румъния, която прави същото в полза на молдовците и на Унгария, чието ново дясно правителство има планове, намирисващи на ревизия на договорите, сложили край на Първата световна война. Словакия неотдавна изрази опасения от новата политика на Будапеща.
Има още една страна от ЕС, не от нашия регион, която лесно раздава гражданство. Това е Испания, която дава гражданство на потомците на политическите бежанци от режима на Франко. Около 225 000 души, предимно от Латинска Америка, с основание или без, са подали молби за гражданство, а 117 000 вече станаха испанци. Така че общо страните в ЕС, раздаващи гражданство, са четири.
Евросъюзът няма обща политика в областта на даването и отнемането на гражданство - това си остава строго суверенно право. И макар че по-богатите страни на Запад скърцат със зъби, че дошлите извън ЕС нови европейски граждани се заселват при тях, нищо не могат да направят. Но черна точка определено получаваме.
Общо бъдещите бенефициенти на облекченото раздаване на гражданство се оценяват на пет милиона. Числото е може би по-голямо, защото само молдовците са четири милиона, и според неотдавнашно изявление на румънския президент Бъсеску Букурещ не може да откаже гражданството, което насила им е било отнето от Сталин. От началото на тази година Румъния е дала гражданство на 17 000 молдовци, посочи Бъсеску. Преди година той беше казал, че в румънските консулски служби в Молдова били подадени един милион молби за румънско гражданство.
И ние не изоставаме. Неотдавна министър Божидар Димитров съобщи, че от началото на годината сме дали гражданство на 9000 македонци, а също на граждани на Сърбия, Молдова, Албания... Ако се запазели темповете, щели сме да раздадем гражданство на 18 000-20 000 души до края на годината, посочи той.
Завчера пък Божидар Димитров лансира идеята за придобиване на българско гражданство чрез дарение. Всеки, дарил над 100 хиляди евро на културна институция, можел да се сдобие с български паспорт, каза той, макар че не става ясно на какво законово основание ще става това.
Аз лично имам големи подозрения за мотивацията на кандидатите за гражданство. Сигурно има един неголям процент, които наистина са дълбоко свързани със съответния народ, но повечето го правят за удобство - най-вече, за да пътуват и работят в ЕС и по-късно и в САЩ. Забраните за работа вече отпадат и за българите. Дори Сърбия и Македония да влязат в ЕС, да кажем след десет години, поне още толкова ще важат забрани за работа.
Не съм наясно също с истинските ползи за България от раздаването или разпродажбата на гражданство. Какъв е смисълът да броим за българи хора, които не живеят в страната ни, които нямат намерение да живеят у нас, които нямат планове да се "натурализират" като граждани на държавата, която ги приема? Освен това подозирам, че тези "българи" с дейностите си на Запад само ще натоварват консулските ни служби и ще развалят имиджа на страната ни. Имам също чувството, че САЩ ще откажат да ни дадат безвизов режим точно заради тази политика. Ами че и терорист би могъл да си купи българско гражданство, това поне Бойко Борисов би трябвало да го разбере?
Предпочитам по-малка България, но по-подредена, и в която гражданите й говорят български, а не балкански езици и диалекти. 
Скептичен съм относно инициативата да върнем в България тези, които я напуснаха през годините на прехода. Идеи като "Българският Великден" нищо не родиха, освен че отделни юпита си направиха далаверата. Нека всеки се върне по своя преценка, не заради поредната кампания. На този етап прогнозирам, че доста българи ще се върнат, когато се пенсионират. Но само ако условията не се влошат още повече. И ако здравната система може да поеме това застаряващо население.
Бях в София допреди дни и повечето хора, с които се видях, търсиха съвет с какво биха могли да се препитават, ако напуснат страната. Прави ми впечатление, че за българина няма срамна работа, стига да е добре платена. Това не е добър знак. Вместо да се занимава с търговия с гражданство, Божидар Димитров, когото впрочем считам за приятел, би трябвало да се замисли какви съвети да даде на премиера, за да запазим поне това население, което имаме. Може да е лош човешки материал, както казва Борисов, може да е шибан народ, както казва професорът, но на нищо не прилича да изпускаме питомното и да гоним дивото.


 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ