05 Март 2026четвъртък06:53 ч.

Търговци отчитат двоен ръст на кражбите в магазините

/ брой: 213

автор:Дума

visibility 1027

Търговците отчитат двойно увеличение в обем и стойност на регистрираните т. нар. дребни кражби у нас. Това показва неформално проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС) сред 100 магазина за строителни материали, мебели и декорация, спортни стоки и от типа "направи си сам", съобщи адвокат Галин Попов, изпълнителен директор на асоциацията.
Според проучването ръстът в стойността на откраднатите стоки през първото полугодие на 2024 г. спрямо първото полугодие на 2023 г. е 194% при магазините за мебели и декорация и над 100% при спортните стоки. Със 129% е нараснал броят на откраднатите стоки в строителния сектор. Загубите се покриват изцяло от работодателите (при 55% от фирмите), разпределят се между фирмата и отговорните служители (33%) или се поемат от охраната - 11%.
Най-много са кражбите в търговски центрове и в големи градове и търговски центрове, а най-малко - в малки населени места, защото там хората се познават, посочи Галин Попов. Според него най-много в магазините за строителни материали и "направи си сам" се крадат машини и инструменти, ВиК части, както и дребни, но скъпи аксесоари.
Между 70 000 и 600 000 лева инвестира за година една фирма за справяне с кражбите, като тези суми непрекъснато се актуализират. Въпреки това над 83% от фирмите засичат едва около 20 на сто от кражбите на място, а останалите - около половината.
Въпреки сигналите, подавани в полицията, работата по нито един от тях не е приключила с наказателно производство.
От асоциацията предлагат четири мерки за ограничаване на проблема. Първата е създаване на онлайн канал за подаване на сигнали. Втората е обособяване на специализирано координационно звено към МВР за разследване на дребните кражби. Третото предложение на АТНС е въвеждане на санкции за лицата, съзнателно закупили крадена стока. "В момента крадците в магазините действат с усещане за безнаказаност", коментира Галин Попов.

Въоръжени от САЩ опитаха да "проникнат"

автор:Дума

visibility 16283

/ брой: 40

Сръбският "Лидл" купува млякото на фермерите

автор:Дума

visibility 16198

/ брой: 40

Китай призова Германия към споделено бъдеще

автор:Дума

visibility 15989

/ брой: 40

Благословени с беззаконие

автор:Ина Михайлова

visibility 7467

/ брой: 40

За "борбата с мафията"

visibility 16757

/ брой: 40

Куба не се предава

автор:Таня Глухчева

visibility 17310

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ