24 Юли 2025четвъртък18:29 ч.

Тайните на банките са тема табу за българския печат

Най-често се премълчава информация за ГЕРБ и близки до премиера бизнесмени и лица, както и за нарушаването на човешки права

/ брой: 161

автор:Павлета Давидова

visibility 1330

Темата "Гнилите ябълки" в банковата система е табу за 10 български печатни издания, сочат данните от граждански мониторинг, осъществен от Института за модерна политика и фондация "Фридрих Науман". Иво Инджов, който вчера представи резултатите, обясни, че медиите са премълчавали подробности, които изтекоха в грами на Уикилийкс. ДУМА припомня, че става въпрос за Първа инвестиционна, Корпоративна търговска, Интернешънъл Асет, СИБАНК, ДЗИ, Инвестбанк, ЦКБ и Софийска общинска банка. Скандалът не е отразен адекватно в нито един от наблюдаваните вестници. Обект на изследването са били 10 печатни медии - "Телеграф", "Монитор", "Стандарт", "Новинар", "Труд", "24 часа", "Сега", Дневник", "Капитал" и "168 часа". От предварително набелязаните за наблюдение 25 теми, които са били от обществено значение през 2011 г., кръгът е стеснен до 16, тъй като останалите не са били толкова подценявани.
Темите табу са тези, от които вестниците бягат, защото се страхуват по политическа линия от собствени корпоративни интереси или от некомпетентност, заяви Инджов. Всички наблюдавани медии са неглижирали и скандала около видеото, на което настоящият кмет на Пловдив от ГЕРБ Иван Тотев разяснява как да се манипулират изборните бюлетини. Пълна мъгла има и около подготовката около приемането на спорния документ АСТА. Медиите реагираха едва в началото на тази година, допълни Инджов.
Информацията за предполагаемото тъмно минало на Борисов също е неглижирана за сметка на пространствени обяснения на премиера как грамите от Уикилийкс съдържат безпочвени обвинения. Бизнес интереси на хора и фирми, приближени до Борисов и ГЕРБ, също са сред табутата за печата, изтъкна Инджов. Няма разследвания откъде са активите на бившата приятелка на премиера Цветелина Бориславова и каква е дейността й извън БАКБ.
В списъка са и нарушения на човешки права като дискриминация и равнодушие спрямо определени малцинствени групи. Кадруването в съдебната система, проблемите със силовите ведомства и употребата на СРС също са сред табутата, сочи изследването.
Журналистите трябва да се превърнат в онова лаещо куче, което пази обществения керван, коментира Емил Георгиев от Института за модерна политика. Борислав Цеков допълни, че медийната среда в България е силно застрашена и това е задълбочаваща се реалност. Беше по-лесно да се пише критично в едни по-други времена, добави той.
 

Немските фондации нямало да пишат закон за печата

Твърденията на Бойко Борисов, че е помолил германските фондации в България да напишат закон за печата, са неверни. Това заяви вчера координаторът на "Фридрих Науман" Аспарух Панов. Той бе категоричен, че те няма да пишат закон, но ще стимулират широка обществена дискусия по темата. Ще осигурим експерти и достъп до всички медийни закони в Германия, там има няколко такива, но всички са подчинени на общи етични принципи, заяви Панов. Според него политическите решения за печата трябва да се вземат след обществено обсъждане.

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 377

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 385

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 424

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 429

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ