14 Май 2026четвъртък12:39 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Техеран кани гости

Иран покани ЕС, Русия, Китай и други страни да посетят ядрените му обекти

/ брой: 3

автор:Дума

visibility 400

Иран покани Русия, Китай, Европейския съюз и съюзниците си сред арабските и развиващите се страни на обиколка на ядрените му обекти в опит да спечели подкрепа за нов кръг преговори с шестте световни сили, предаде Асошиейтед прес. В цитирано от агенцията писмо иранският представител в Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Али Асгар Солтание предлага обиколката да се проведе на 15 и 16 януари и посочва, че са предвидени и срещи с високопоставени представители.
Предложението идва седмици преди Иран и шестте сили да възобновят преговорите. Новият кръг преговори между Техеран и петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН - САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания, плюс Германия, се очаква да се състои в Истанбул в края на януари.
Дипломати, участвали в преговорите през декември в Женева, заявиха, че Техеран не е поел ангажимент да обсъди исканията на Съвета за сигурност на ООН да замрази обогатяването на уран. Иранските преговарящи категорично изключиха обсъждането на подобни искания на срещата в Истанбул.
Международната общност е обезпокоена от нелегалното развиване на иранската програма за обогатяване на уран и отказа на Техеран да сътрудничи на разследването на МААЕ, целящо да разкрие дали Иран експериментира с компоненти за създаване на ядрено оръжие. Техеран отхвърля подобни подозрения.
Преговорите между Шесторката и Техеран бяха прекъснати през 2009 г., когато Съветът за сигурност на ООН и МААЕ приеха резолюция, с която се осъди строителството на втори завод по обогатяване на уран, недалеч от град Кум. През юни Съветът за сигурност прие и резолюция 1929, чрез която наложи допълнителни санкции на страната.
Иран нееднократно отхвърля твърденията, че разработва ядрено оръжие с военни цели и настоява, че има само и единствено "приятелски характер".
Сегашната покана на Техеран се приема от анализатори като опит страната да спечели подкрепа преди новия кръг преговори. Прави впечатление, че сред поканените държави няма представители на САЩ.
Според запознат с писмото дипломат то е било изпратено до Русия, Китай, Египет, Куба, страните от Арабската лига и Унгария, която пое председателството на ЕС тази година. Китай потвърди, че негови представители са били поканени заедно с представители на други страни да посетят ядрените обекти на Иран малко преди планираните преговори по иранската ядрена програма в края на януари в Истанбул. Поканата беше потвърдена пред журналисти в Пекин от говорител на китайското външно министерство. "Китай получи покана от Иран и ще продължи контактите си със страната по този въпрос", заяви говорителят Хун Лей, без да дава повече подробности.

ЕС става все по-зависим от скъпия американски газ

автор:Дума

visibility 56

Ще пътуваме с един билет за влак из цяла Европа

автор:Дума

visibility 83

ДНСК с временен шеф

автор:Дума

visibility 166

Политика наполовина

visibility 191

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ