29 Март 2024петък16:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Телефонни измамници тормозят хората

Изнудвачите прилагат изобретателни схеми, а полицията е безпомощна да се справи с шарлатаните

/ брой: 278

автор:Деси Велева

visibility 1591

- Възрастно семейство от Бургас бе измамено по телефона по класическата схема "животоспасяващо лекарство за болен от свински грип роднина" за сумата от 10 000 лева;
- 1600 долара и 1500 лева бяха предадени на телефонни измамници от 77-годишна в Кърджали. За пореден път е сработила схемата с катастрофа, причинена от близък човек;
- Възрастна жена от Русе е станала жертва на телефонна измама. Тя предала злато за 20 000 лева и 300 лева в брой на непознат за операция на сина й;
- 83-годишен мъж от Белене бе измамен с 1750 лв. по схемата "пари за причинена катастрофа с пострадало дете";
- Пари и златни накити даде 74-годишна харманлийка след измама. Неизвестно лице  позвънило на телефона на старицата и по познатата схема "ПТП с участието на дъщеря й" е поискало за "оправяне на работата" пари;
- Жена на 78 години от Трявна е била измамена с лъжливо обаждане по телефона, отнети са й 16 хиляди лева...


Това са само малка част от примерите за измамени по телефона българи през последните години. Зад тях се крият лични драми, ярост, примесена със срам, безсилие и отчаяние, достигащи до трагедии. Няма българско семейство, което да не е станало жертва на т.нар. телефонни измами пряко - чрез негов член, или индиректно - чрез близък или роднина. Престъпленията и схемите за прилагането им са широко известни от години, но парадоксално, вместо статистиката с пострадалите да намалява, тя расте. Предполага се, че тя е още по-богата, но жертвите се срамуват да признаят наивността си пред полицията. Независимо от точното число на измамените, факт е, че предимно възрастни хора продължават да страдат, изиграни от ловки мошеници, които безпрепятствено шестват из цялата страна. С богат набор от обирджийски схеми те необезпокоявано се гаврят с доверчивостта и родителската преданост на баби и дядовци на преклонна възраст, които дават трупани с години спестявания или последните остатъци от пенсиите си. В същото време полицията продължава да се хвали с висока разкриваемост на този вид престъпления, демонстрира отлични познания за вида на използваните схеми, тръби за арести на криминални лица и групи. Дребните им успехи остават незабележими в безбрежното море на злоупотреби с доверие.

От автомобилните части до ваучерите

Телефонните измами у нас набраха скорост успоредно с масовизацията в употребата на мобилни апарати. Мошениците откриха ниша за осъществяване на плановете си в анонимността на предплатените СИМ-карти и превърнаха телефоните в оръжие. Първите измамнически схеми изкушаваха предимно мъже, на които непознат глас по телефона предлагаше да се включат в изгодна сделка с покупко-продажба на автомобилни, машинни или други части. Потърпевшият трябваше само да предаде 4 - 5-цифрена сума и след това да продаде въпросните "скъпи" части за многократно повече пари и така да спечели от сделката. Впоследствие обаче железарията се оказваше непотребна, а мераклиите за бърза печалба олекваха с няколко хилядарки.
Стотици българи пропищяха от измамните сделки, а успехът главозамая криминалните групи и ги направи още по-изобретателни. Те започнаха да прилагат и една друга, не толкова печеливша, но проста за изпълнение идея. С различни хватки ловките измамници прилъгват жертвите си да закупят ваучери за мобилни телефони и да продиктуват кодовете за активация на човека, чакащ от другата страна на линията. Въпреки популяризирането на схемите за измами, "шарани" и сега продължават да се хващат на въдицата. А доходите на престъпния бизнес растат с невиждана скорост.

Психическият тормоз и жертвите

Находчивостта на използвачите на хорското доверие доби чудовищни размери в новите им басни с убеждения. След двете изпипани схеми се появи и трета - този път мошениците заложиха на личния, емоционален елемент в изнудването. Те започнаха да намесват в схемите членове на семействата, които уж са причинили пътен инцидент с пострадал човек. Съобщеното със заплашителен глас по телефона и сега кара майки, бащи, баби, дядовци да се втурнат да търсят пари, за да измъкнат близките си от кризисната ситуация. Според версията исканата сума ще отиде за прокурор, следовател или съдия, които да помогнат да се спаси виновникът за инцидента.
С годините еволюцията в моделите за измама се разви със задълбочаване на емоционалната ангажираност на жертвата. Докато в зората на телефонните измами хората търпяха основно финансови щети, постепенно загубите им започнаха да стават емоционални. Психическият тормоз се оказа благодатен за измъкване на пари, особено когато животът, здравето или свободата на дъщерята/сина, внука/внучката зависят от спестяванията на жертвата. Според новата схема членове на семейството започнаха да "боледуват" от модерния свински грип, а лечението му изискваше определена крупна сума. Докато от споменаването на диагнозата подскачаше цяла България, шарлатаните продължаваха да трупат необезпокоявано пачки.

Унижението, страхът и разкриваемостта

През последните години, за да се възползват максимално от здравите семейни връзки на българина, в своите нови схеми престъпниците превърнаха близките на измамените от автори на пътни инциденти - в жертви. Това е и последната, все още масово прилагана схема за изнудване и психически тормоз основно на възрастни хора. Днес стотици майки и баби се държат в хватката на измамници и са принудени да слушат стенанията на свои мними дъщери и внуци, уж пострадали при катастрофа и постъпили в болница. Цяла група опитни шарлатани убеждава жертвата по половин-един час на телефона, за да е сигурно, че тя е готова да предаде на "лекар" пачка пари за лечението на роднината си. Прехвърлянето на сумата на хора, чакащи в автомобил наблизо, обаче съвсем не поставя край на историята. На хората често им трябват дни, за да осъзнаят и да се успокоят, че техните близки са добре и не са в болница. Тепърва за тях идват унижението и срамът от стореното, с които възрастните трудно се справят. В повечето случаи те са над 70 години, самотни и беззащитни, преследвани са от страха, че историята пак може да се повтори, но този път в реалността. Хората с ужас не смеят да вдигнат телефонната слушалка при следващо позвъняване.
Специалистите обясняват лесната манипулируемост на старите хора с експлоатирането именно на емоционални за тях теми от измамниците. Те използват страха и състраданието, а възрастните хора са по-тревожни и по-лесно им се внушават различни неща, каза за ДУМА психиатърът доц. Георги Койчев. Според него тревожността е най-деструктивната емоция, която лесно вади човека от равновесие. В такива ситуации хората нямат способност за акция, а само за реакция, не могат да планират, да мислят обективно и с алтернативи дали е вярно или не, обяснява специалистът. Така хората приемат, че имат само една възможност, и действат според нея.  
Затова и пострадалите често сигнализират със закъснение в полицията, не могат да дадат никакво описание на престъпниците и на практика не съдействат на разследващите органи. От полицията сами признават, че въпреки широката превантивна информационна дейност, съдействието от медии, разпространението на листовки, брошури, разговори с граждани, изнудванията продължават да са доходен бизнес за престъпни групи.

Известни, но ненаказани

В безпомощността си от полицията демонстрират добри познания за измамниците. Те са наясно, че телефонните изнудвания са бизнес на няколко ромски клана от региона на Ветово, Горна Оряховица, Павликени, Левски. На практика обаче единици от тях са разкрити и осъдени. В масовия случай хванатите остават ненаказани. От различни районни управления в страната периодично успяват да тръгнат по следите на криминални шайки. Малцина от тях стигат до присъди, въпреки че след претърсването в домовете им става ясно, че имат стройна организация за работа. Полицаите откриват например списъци с телефонни номера, кодове на населени места в страната, седмичен график с разпределение по дни от седмицата и т.н. Действията на полицията и разкриваемостта обаче са напълно недостатъчни на фона на ширещите се престъпни изнудвачески акции срещу лесно  манипулируемите възрастни хора. Защото да афишираш, че от този бизнес престъпни елементи печелят дневно петцифрени суми, не е като да си ги вкарал в затвора. Да манифестираш с познанието си, че жертвите на мошениците са колкото малък град, не води до спиране на дейността им. Нужно ли е майката на някой управник да пострада от наглите шарлатани, преди държавата да демонстрира твърдата си ръка. Която иначе знае как да използва, но само когато й изнася...

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ