28 Март 2024четвъртък13:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Тест за Ренци, но и за ЕС

Изходът от референдума в Италия може да се превърне във втория голям трус за Европа след "Брекзит"

/ брой: 271

автор:Кристиела Симеонова

visibility 2059

Премахване на двукамарната система, намаляване на броя на депутатите, ограничаване разходите за функциониране на институциите и преразглеждане на петата алинея от втората част на конституцията - за тези предложения на италианския премиер Матео Ренци ще дадат мнението си италианците на референдума на 4 декември. Т. нар. реформа Боски (по името на италианския министър на реформите) може да коства премиерския пост на Ренци, който увери, че ако не получи подкрепа, ще подаде оставка. Това от своя страна ще хвърли страната в политическа несигурност, ще наложи съставянето на временно правителство до редовните избори през 2018 г. или пък ще доведе до предсрочни избори. От изключително значение за еврозоната, а и за ЕС, е кой ще влезе в следващия кабинет, тъй като определяното като антисистемно Движение "Пет звезди" не спира да набира популярност. Именно то се обявява за референдум за излизане на Италия от еврозоната. Към това трябва да прибавим и икономическата криза, в която е затънала Италия. Анализатори са на мнение, че ако реформите на Ренци не минат, това допълнително ще тласне страната към рецесия.
На фона на анти-ЕС настроенията, обладали европейците, нищо чудно и Италия да влезе в тази спирала. Като имаме предвид и предстоящите президентски избори във Франция, след които стопанин на Елисейския дворец може и да стане Марин льо Пен, вотът в Австрия, който може да донесе първия крайнодесен президент в Европа, като прибавим и "Брекзит", и лавинообразно растящата популярност на "Алтернатива за Германия", която може да се превърне в сериозна заплаха за фрау Меркел, картината на европейската действителност придобива по-завършен вид - европейците сриват статуквото, защото играта му с гражданското търпение придоби нетърпими размери. Отрицателният вот на италианския референдум може да се превърне във втория сериозен земетръс за Европа след "Брекзит".
Социологическите проучвания през последните седмици показват превес на отговора "не" на предлаганите реформи, като броят им непрестанно нараства. С 53 срещу 47 процента ще бъдат отхвърлени конституционните реформи, сочи последното позволено социологическо проучване две седмици преди вота. 21 на сто още не са решили как ще гласуват, което може да увеличи още повече разликата в полза на отрицателния вот. Да не говорим, че друго допитване показва, че само един от петима разбира за какво всъщност е референдумът. Независимо от избирателната активност, резултатът ще се зачете, тъй като за конституционен референдум не е нужна минимална граница на гласували.
Именно Движението "Пет звезди", привърженик на "не"-то и инициирало процедура по обжалване, се спотайва в сянката на народното допитване. Движението се надява да се възползва от инерцията, натрупана от евентуална победа на референдума, и да надделее над Демократическата партия на Ренци на следващите избори, най-вероятно предсрочни. Според "Пет звезди" в конституционната реформа се крие нова избирателна система - италианците няма да могат да избират собствените си представители в парламента. Резултатът (от положителен вот на референдума) ще бъде парламент, пълен с бюрократи, посочени от техните партии, които веднъж избрани, ще гледат да радват лидера си, а не да отговарят на нуждите на народа, убедени са от движението.
Докато премиерът Ренци е убеден, че реформите ще доведат до по-голяма стабилност в Италия, критиците се опасяват, че промените ще отслабят демократичната система. За какво всъщност се отнасят реформите? Ренци иска да намали силата на горната камара италианския парламент (Сената) и да съкрати броя на сенаторите от 315 до 100 и те да не могат да бъдат избирани, но да бъдат назначавани от регионалните правителства. Ако успее, по-лесно ще може да прокарва икономическите си реформи. Сега двете камари на парламента имат еднаква сила, влияние, което според Ренци много бави процеса по вземане на решения и по този начин отслабва правителството. Сенатът ще бъде лишен от правото да гласува вот на недоверие на правителството и кабинетът ще се нуждае от подкрепата само на камарата на депутатите, за да може да упражнява своите функции. Сенаторите няма да получават заплата, разпределението на местата ще бъде пропорционално на броя на населението на всеки регион и продължителността на мандата им ще съвпада с този на регионалния съвет, който ги е избрал. Законодателните си права - да одобрява, отменя или изменя закони, Сенатът ще запази в ограничен брой области - конституционни реформи, разпоредби за защита на малцинствените езици, референдуми, местните структури и европейските политики. Президентът на републиката ще запази правото си да назначава петима сенатори с мандат от 7 години.
Всъщност Италия бълва повече закони от британските, американските, френските и германските правителства, като в по-голямата си част са неработещи. Това, от което се нуждае Италия, са по-добри закони и добре работеща съдебна система. А и причината, поради която Италия за последните 70 години има 60 правителства, всичките коалиционни, се корени не в Сената, а в изборната система.
Критиците на реформата смятат, че тази промяна рискува да даде прекалено много власт на правителството и да ограничи влиянието на регионалните правителства. Те се притесняват и от комбинирания ефект от реформата и новия изборен закон, познат като "Италикум", който представлява система за гласуване в два тура. Той ще въведе бонус система за мнозинството, като големият бонус ще получи партията, осигурила си 40 процента или повече на първия тур на общите избори или е на първо място за балотажа. Това означава, че бонус може да получи партия с ниска представителност в страната. Имайки контрол над камарата на депутатите и с намалените правомощия на Сената, тази партия ще има пълната свобода в законотворческия процес.
Първоначално се смяташе, че законът облагодетелства Демократическата партия на Ренци, но оттогава подкрепата за "Пет звезди" нарасна и всички скорошни социологически проучвания сочат, че движението с лекота би триумфирало при гласуване в два тура. Обезпокоена от тези допитвания, Демократическата партия обяви, че иска да премахне балотажа и да преразгледа начина за разпределяне на местата при гласуване в един тур. Десноцентристката партия "Форца Италия" на бившия премиер Силвио Берлускони подкрепя тази позиция и призовава за връщане на пропорционалната избирателна система. Въпреки че е облагодетелствано от Италикум, "Пет звезди" също настоява за промяна, като казва, че новият закон не е демократичен.
Според привържениците на реформите на Ренци парламентът ще работи по-ефективно. А и Сенатът ще се превърне в представителен орган на регионите и общините, които ще бъдат в състояние да се намесват в законодателния процес чрез кметовете и съветниците.
Референдумът може и да бъде използван от някои гласоподаватели за изразяване недоволството от управлението на Ренци. Нобеловият лауреат Джоузеф Стиглиц алармира неотдавна, че еврозоната я очаква събитие с размерите на катаклизъм. "Това е голям риск и най-доброто решение е да се отложи референдумът", заяви Стиглиц. Други анализатори пък са на мнение, че след отрицателния вот няма да настъпят катаклизми, напротив, традиционните партии вляво и вдясно ще се обединят, водени от интереса да държат настрани от управленските процеси "Пет звезди".


Италианският премиер Матео Ренци агитира по време на кампанията "за"

Основателят на "Пет звезди" Бепе Грило агитира за "не"
Снимки БГНЕС

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 144

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 164

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ