09 Март 2026понеделник17:03 ч.

Колонката на Боян Бойчев

Тинята в блатото...

/ брой: 104

автор:Боян Бойчев

visibility 5359

Боян Бойчев


Усещате ли миризмата на блатото, в което сме попаднали, на тинята, която ни завлича? Тя лъха от различните записи и компромати. Вони от официалните скандали и задкулисните договорки. 

Това не е България с аромата на розово масло. Това е България на зловонието. Политическата нечистоплътност на управляващата шайка не може да бъде прикрита със скъпите парфюми. 

Виждаме политически зомбита. Хора, устремени с маниакална страст към властта и парите, за които нищо друго не съществува. 

Тотална колониална зависимост и липса на каквато и да е държавност. Шефовете на службите се съгласуват, а всъщност назначават от чужди посолства. Вие разбирате ли за какъв разпад на държавността става дума? Тук вече не прикрито, а открито се заявява, че в това няма никакъв проблем. Дали службите в Италия, Франция, Германия, да не говорим за САЩ, съгласуват кадрите си с нашите посолства там?

Политическа поквара. Хора, които преди една година "уж" не се траеха, сега щели да правят правителство на всяка цена. Хора, които щяха да се борят с мафията, сега се прегръщат с нея. Такава демагогия, такава нечистоплътност... С какъвто се събереш, такъв ставаш. 

Това не е план за управление на държавата, а план за нейното похищение и разпределение. Между мафията, олигарсите и новите вълчета.

Най-страшното е, че вместо да се извинят на народа, който ги е избрал, и да напуснат парламента, те имат наглостта да продължават преговорите за правителство. Сигурно защото от "посолството" много настояват да има правителство. На всяка цена! Защото то трябва да даде помощ на Украйна. В ожесточаващия се военен конфликт вие ли, вашите деца ли ще умират на фронта за чужди интереси? Правителство, което да ни натрапи еврото. Въпреки подписи и референдуми, въпреки народа. И най-вече правителство, което да преразпредели държавата така, че всички вълци - и млади, и стари, да са сити. 

А народът продължава да блее. Овчедушието ни е завладяло отвсякъде. 

В деня на Ботев нека си припомним, че по пътя към своята Голгота геният на българската свобода не посреща подкрепа от никого. Вратите и прозорците са се затваряли, когато минавала четата. Една чаша вода е нямало кой да им подаде... 

Страхът, безразличието, овчедушието. 

Може ли нормален човек да приеме тази гавра? Може ли да се мълчи? 

Сега площадите трябваше да кипят, докато онези, помислили се за богоизбрани и недосегаеми, не бъдат изметени. Нови хора трябват, с чисто мислене, независими от никакви посолства и чужди интереси. Двеста души е била Ботевата чета, почти на брой депутати за нов парламент. Вярвам, все ще се намерят толкова. 

Но явно сме станали толерантни към политическата и човешка мърсотия, към липсата на нравственост, почтеност. Явно алчността вече е добродетел. Явно преклонената главичка, голямата чупка в кръста, лазенето на колене пред силните не ни притеснява. Явно приемаме тези скандали за нещо нормално. 

А тинята продължава да мирише, блатото продължава да ни засмуква. 

"Изправете се и те ще паднат", беше казал Фидел Кастро. Стига да има кой да се изправи. Да има съзнанието и смелостта да го направи. 

В края на март държавата може да блокира

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 43

Парламентът заседава извънредно за горивата

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 43

Приходната агенция с нов директор

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 43

БВП нарасна с 3,1% през 2025 г.

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 43

Словакия блокира военния заем за Киев

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 43

Китай е котва на стабилността

visibility 477

/ брой: 43

Доналд Тръмп преговаря с Куба

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 43

Страшно дежа вю

автор:Александър Симов

visibility 449

/ брой: 43

Петилетка

visibility 386

/ брой: 43

Заплатите стават явни

visibility 420

/ брой: 43

Не на барута, да на знанието!

автор:Велиана Христова

visibility 543

/ брой: 43

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ