12 Юли 2025събота04:48 ч.

"Точка-У" е поставена

Експертите твърдят: Киев използва балистични ракети

/ брой: 188

visibility 2201

Сергей Птичкин

Военните експерти потвърдиха, че обстрелът на територията, контролирана от силите на народното опълчение в района на Донецк, е извършен с балестични оперативно-тактически ракети "Точка-У". Били са намерени и проучени останки от главната част на тази тежка ракета.
Наскоро телевизионният канал Си Ен Ен съобщи сензационната, от тяхна гледна точка, новина - разузнаването на САЩ е регистрирало изстрелването на няколко ракети от територията, контролирана от киевските власти, по териториите, където се намират опълченците. При това американските технически специалисти квалифицираха ракетите като балистични.
Мнозина бяха учудени, че отвъд океана бяха безразлични към фактите, показващи, че армията на Украйна използва срещу мирното население ракетни установки, касетъчни боеприпаси, дори и фосфорни бомби, и изведнъж публично заявиха: ние всичко виждаме и знаем с какво воюва Киев. Може би американците са се изплашили от това, че една от най-високотчните ракети в света, ако я използват украинските военни, може да литне където си поиска. Появи се информация, че целеви указания на ракетчиците от украинската армия са давали американски съветници на основата на данните, получени от своите спътници разузнавачи.
"Точката" беше разработена още през 1960-те години в Коломенското КБ по машиностроене под ръководството на прочутия конструктор, който почина неотдавна, Сергей Павлович Непобедими. По-усъвършенстваната "Точка-У" се появи в края на 1980-те години.
Непобедими много се гордееше с рожбата си. Ракетният комплекс с оперативно-тактическо предназначение се получи достатъчно евтин, лесен и много надежден в експлоатация. Самата ракета имаше просто изключителни балистични характеристики. Без някаква сложна система за управление тя се цели буквално в точечни цели, с размер, например, на автомобил и биеше без пропуск на разстояние дори от 120 километра. Ако грамотно управляваш комплекса, то пропуски не може да има по принцип. Но не за злощасници бойци.
През 2000 г. министерството на отбраната на Украйна реши да направи учения с ракетна стрелба. Резултатът беше плачевен. Ракетата полетя съвсем не там, където трябваше. Тя удари жилищна сграда в град Бровари, загинаха няколко цивилни жители. Добре, че не се взриви бойната глава, тежаща половин тон. Между другото, и това показва нивото на професионалната подготовка на украинските военни. Те дори не успяха грамотно да подготвят ракетата за бойна употреба.
Сега ракетите "Точка-У" също паднаха в полето, без да причинят особени щети на опълченците и, за голям късмет, на цивилното население. Бойната глава на една от ракетите частично се разрушила, но не се взривила, което е дало възможност да се идентифицира комплексът.
"Точки"-те и "Точки-У" достатъчно активно са се експортирали и днес са на въоръжение в армиите на много страни по света. Смятат се за най-добрите в своя клас.
Справедливостта изисква да кажем, че в чуждите армии също е имало случаи, когато точните ракети са отлитали, както се казва, в млякото. Конструкторите от КБМ дълго не могли да разберат какъв е проблемът. В СССР "Точките" удряли в точката, а в чужбина - където си искат.
Ето какво ми разказа навремето самият Непобедими. В апаратурата за управление на ракетата преди изстрелването се залага полетната задача, свързана с определена системи от координати. "Точки"-те били предназначени за системи, използвани в Съветската армия. А в чужбина имало нюанси, които първоначално не се взимали предвид - ракетите все пак се създавали преди всичко за своята армия. Били направени специални таблици, които позволявали да се направи необходимата програма за полет и с лекота да се привежда в онази система от координати, която се използвала в конкретните въоръжени сили.
Между другото, постоянните грешки в стрелбата на "Точки-У" в Украйна може би свидетелстват, че всяко изстрелване в реалност се управлява от чуждестранни специалисти, които просто не са запознати с особеностите при даването на полетните задачи.
И ако наистина повярваме, че американците са се опитвали чрез своите спътници да зададат целите на "Точките-У", то друг резултат и не би могло да има. Възможно е и в самата украинска армия да не са останали специалисти, които знаят технологията за подготовка на комплексите "Точка-У". Тогава е по-добре Киев да издаде спешна заповед на военните си: стойте далеч от съветските ракети!
Оперативно-тактическите ракети са били създадени за използване срещу добре защитена армия на противника. Да се използва толкова мощно оръжие, унищожаващо всичко живо на територия от няколко хектара, срещу мирно население е истинско военно престъпление.



Високомобилният оперативно-тактически ракетен комплекс "Точка-У" може да бъде оборудван с ракети с обсег на полета от 15 до 129 километра. Стартовата маса на ракетата е 2010 килограма. Бойните части са осем вида. В това число ядрени и снабдени с бойни отравящи средства - сега вече не на въоръжение. Бойната глава, оборудвана с обикновена фугасна бойна част с маса 482 кг, е способна да даде при експлозия 14 500 парчета, поразявайки всичко живо на територия от 3 хектара. Касетъчната бойна глава осигурява поражение на леко бронирана техника и жива сила на територия от 7 хектара
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ