22 Февруари 2026неделя23:46 ч.

Токът за бизнеса поскъпна след празниците

/ брой: 2

автор:Дума

visibility 290

Електроенергията за бизнеса в България поскъпва с близо 26% в сряда, което може да се определи като традиционно след ниските цени през почивните дни около празниците. Цената на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент "Ден напред" достига 367,94 лв. (без ДДС) за мегаватчас за доставка на 4 януари. За сравнение, енергийната борса затвори в понеделник при средна цена от 292,19 лв. за мегаватчас.

Скокът на цената на електроенергията в България с една четвърт е най-значимият в цяла Европа, показват данните на EU Energy. Подобно поскъпване се отчита и в Румъния. По-скъпа електроенергия в сряда имаше само в Гърция - около 440 лв.

Цената на тока за бизнеса в България достигна най-ниското си ниво на 1 януари - 36 лв., когато традиционно по-голямата част от фирмите не работят. Ден по-рано - на 31 декември, - тя бе 67 лв., на 30 декември - 109 лв., а на 29 декември - 187 лв.

До края на 2022 г. бе в сила таван на цената на електроенергията за бизнеса в България в сегмента "Ден напред" от 250 лв., т.е. в последните три дни от миналата година държавата не бе нужно да компенсира фирмите.

От началото на новата година таванът бе свален на 200 лв., т.е. държавните компенсации стават по-големи и още от 2 януари бюджетът трябва да изплаща компенсации, след като цената достигна около 250 лв. за мегаватчас. Очакванията са, че при цени подобни на тези от 2022 г. държавата ще трябва да изплати около 15 млрд. лв. енергийни помощи на бизнеса през следващите 12 месеца.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 7176

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 7915

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 8398

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 6871

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 8528

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 8186

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 8347

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 9308

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 7342

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ