10 Февруари 2026вторник06:35 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Илияна Йотова на форум на неправителствения сектор в Брюксел:

Трафикантите използват децата мигранти като роби

автор:Дума

visibility 4650

"Европа повече се защитава, отколкото решава проблемите с миграцията", каза Илияна Йотова на среща на европейски неправителствени организации, работещи в областта на децата мигранти, която се проведе в Брюксел. "В дневния ред на институциите днес са охраната на външните граници, промяната на Дъблинския регламент, европейските инвестиции инвестираме в третите страни, говорим дори за план "Юнкер" за Африка. Това не решава проблема с бежанците, които вече са на наша територия и особено въпросите, свързани с децата", каза Илияна Йотова

"Днес, в 21 век, в Европейския съюз има детско робство, немислимо само преди няколко години!", каза Илияна Йотова. Тя допълни, че огромната част от непридружените непълнолетни по външните граници на ЕС нямат пари да платят на трафикантите и са принуждавани от тях да вършат ужасяващи неща, за да съберат сумите, след като вече са на територията на Съюза.

Илияна Йотова остро разкритикува козметичните промени в Дъблинския регламент. "Както и в останалите части от предложението на Европейската комисия, промените, засягащи децата, са просто пренебрежими. Остават тромавите процедури, остават и проблемите за събиране на децата с техни семейства или роднини в други страни в ЕС, различни от тези на първи достъп като България", каза българският евродепутат. Според нея, предложението на ЕК още повече бетонира "положението", при което първата държава членка, в което непълнолетен е подал своята молба за международна закрила, става отговорна за този непълнолетен, ако той няма членове на семейството или роднини някъде другаде в ЕС. "Реалността е съвсем различна", коментира Илияна Йотова. "Тези деца искат да продължат навътре към Европа и стават идеални жертви на трафикантите. Това ще става все по-голяма трагедия, ако предложенията на Европейската комисия не отчитат реалността "на терен", когато пише своите законодателни предложения", добави още тя.


Българският евродепутат подчерта, че евроинституциите се движат прекалено бавно. "В началото сме на това лято, но все още нямаме необходимите законодателни инструменти, т.е. ситуацията е почти същата като миналата година. Европейската комисия и Съвета на ЕС се боят от смели решения, а това лято не обещава да бъде по-спокойно от миналогодишното, когато бежанския поток заля Балканския полуостров", сподели с тревога Илияна Йотова. 

Тя спомена и споразумението между ЕС и Турция в областта на миграцията, чието изпълнение търпи много сериозни критики. "Аз също съм съгласна с много от тях, защото така и не става съвсем ясно дали милиардите евро, които ЕС плаща на Турция стигат до децата бежанци, което е едно от основните условия в отношенията ни с Анкара", каза Илияна Йотова. Тя подчерта, че целта е да се строят училища на турска територия за децата, които стоят с години в бежанските лагери.

Тя сподели, че не по-малко важни от подобни срещи в Брюксел са и дискусиите в националните столици, където всяка държава членка да направи свой преглед с каква инфраструктура, обучени социални работници и преводачи със съответните езици има на разположение. Тя припомни, че затова е инициирала такава дискусия в София в края на ноември миналата година. "Дори и най-добрият текст няма да действа, ако всичко това не е налице. Ще се провалим, ако няма достатъчно социални институции, при това в населени места, в които децата няма ще се социализират", каза тя. Според нея, една от най-големите опасности е да "гетовизираме" децата бежанци - това, според българския евродепутат, може да има катастрофални последици след двадесетина години.

Неправителствените организации от цяла Европа поставиха пред Илияна Йотова въпросите за необходимостта от дълбока реформа на Дъблинския регламент, специфични мерки за закрила на децата, обучаване на социални работници за работа с чувствителна група мигранти и настояха българският евродепутат да работи по тези проблеми в ресорната комисия на ЕП, на която тя е заместник-председател.  

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 660

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 550

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 8513

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ