
Снимка БТА
На втория ден от протестите на земеделците
Тракторите останаха извън София
Протестиращи символично изхвърлиха продукцията си пред министъра на земеделието
/ брой: 182
Без трактори в центъра на София премина вторият ден от национални протест на земеделците. Тежката техника - около 600 трактора, комбайни и др., пристигнала от страната, остана в близост до Долни Богров, а земеделците проведоха рано сутринта среща с представители на Столичната община, за да обсъдят как да протестират в града. Там бе договорено между 5 и 7 часа днес сутринта до 80 комбайни, трактори и други машини да се придвижат до бул. "Тодор Александров", а от 10 до 11 часа от площада пред храм-паметника "Александър Невски" ще започне шествие до сградата на Министерския съвет.
По-късно следобед протестиращите се срещнаха край Долни Богров с министъра за земеделието Кирил Вътев и го посрещнаха с излято българско прясно мляко, с освиркване и викове "Оставка". Земеделците обясниха, че с това действие показват какво става с българското мляко, след като внасяме украинско. Символично на пътя бяха изхвърлени също малини и ябълки. "Заедно с още четири държави сме най-потърпевши. Уважавам вашият протест. Всеки се бори за своето право да произвежда и да получи заслуженото", каза министър Вътев пред протестиращите зърнопроизводители.
Министърът обясни, че има един месец, в който трябва да определим исканията за количествата, които можем да допуснем и онези, които не искаме да допуснем. Освободени били и 150 млн. лева за компенсации за производителите заради последиците от войната в Украйна. Другите 63 милиона лева също били осигурени.
По-късно представители на протестиращите се срещнаха с премиер акад. Николай Денков, министъра на земеделието Кирил Вътев и министъра на финансите Асен Василев, за да преговарят. До редакционното приключване на броя срещата не беше свършила.
"Управляващите в последния момент излъгаха земеделците, променяйки своята позиция по отношение на падане на забраната за внос на украинско зърно. До последния момент министър Вътев не само твърдеше, че забраната трябва да остане, но и че трябва да се разшири обхвата на тази забрана и в нея да се включат нерафинирано слънчогледово олио и сухото мляко, мед и месо дори. Затова хората имат основание да протестират - те нямаха време за реакция". Това заяви народният представител от "БСП за България" Деян Дечев в тв ефир. Той подчерта факта, че решението у нас е било взето преди решението на Европейската комисия. "Те за пореден път наведоха глава пред ЕК, до голяма степен може би, затваряйки възможността да искаме компенсации от нея. Унгария и Полша казаха, че ще платят глобата, която ще им бъде наложена от ЕК, но те ще защитят своите потребители и националните интереси", подчерта социалистът.
По думите му много са били грешките, които правителството и земеделското министерство са допуснали, като добави, че този въпрос дори не е бил гледан в ресорната земеделска комисия.